Facebook paljastaa narsistin!

Tutkijat ovat paljastaneet, miten narsistisesta persoonallisuushäiriöstä kärsivä ihminen käyttäytyy Facebookissa.

http://www.iltalehti.fi/digi/2012032015349423_du.shtml
9167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Western Illinois Universityn tutkimuksen mukaan narsistit haalivat sosiaalisessa mediassa paljon ystäviä, koska he kelpuuttavat kavereikseen myös tuntemattomia.

Toisin sanoen henkilön käytöksessä oli enemmän narsistisia piirteitä, mitä enemmän hänellä oli Facebook-ystäviä.

Narsistisesta luonteesta kärsivät tekevät tutkimuksen valossa myös usein tilapäivityksiä, minkä lisäksi he merkitsevät itsensä Facebookissa kiertäviin valokuviin muita useammin.

Hälyttävä merkki löytyi myös tavasta kommentoida tilapäivityksiä, sillä narsisti vastasi useimmiten aggressiivisesti itseään koskeviin kommentteihin.

Tutkijat eivät katsoneet hyvällä myöskään profiilikuvien ahkeraa vaihtamista, koska tämän katsottiin kertovan omaa kieltään itsekeskeisestä ja huomionhakuisesta persoonasta.

Oman itseensä keskittyminen johti narsistien kohdalla usein myös siihen, että tilapäivityksissä pyrittiin hakemaan myötätuntoa ja hyväksyntää omille tekemisilleen.

Muiden tilapäivitykset taas eivät useinkaan olleet kommentoinnin arvoisia. Tutkimuksessa seurattiin 294 opiskelijan käyttäytymistä sosiaalisessa mediassa.

Äänestä

vanha virsi älä jauhaa

Äänestä

Ei ole vanha virsi vielä !!!

Äänestä

Älä tule sekottaan facebookin narsistisesta persoonallisuushäiriöstä kärsivä,
suomi24 ikäväpalstalla asuviin narsistisesta persoonallisuushäiriöstä kärsiviä

Äänestä

Tuon mukaan sitä itsekin tuntisi kasan narsisteja, mm.

- monessa mukana olevat supersosiaaliset ihmiset, joilla on helposti satoja kontakteja, vaikka pyrkisivät rajoittamaan
- jatkuvasti profiilikuvia vaihtelevat kauniit ja komeat ihmiset, ammattimallit
- (aggressiivisia on vähän, erottuvat epäedukseen)
- tilapäivitykset ovat monilla ihmisillä tavanomaisia elämästään kertovia aiheita, eli voidaan tulkita "myötätuntoa ja hyväksyntää omille tekemisilleen"

Äänestä

Musta tuntuu että aivan sama mitä tekee
sanooko oikein vain väärin
Sinut haukutaan kuitenkin.

Äänestä
  • On se hirveän narsistista kommentoida facebookissa ja umpimielistä olla kommentoimatta!

    Äänestä

Olen pyyhkinyt tälläsistä oireista kärsivät perseeseen kamuista, jaksa muuta ,u pelailla siellä naomakirjan onnettomassa maailmassa... -.-

Äänestä

Narsisteja ovat myös ekstrovertit, jotka huomionkipeyttään menevät kommentoimaan toisten sivuille, sillä eihän sosiaaliseen mediaan olla sosialisoimaan tultu! Samoin itsekkäät introvertit, jotka eivät halua antaa itsestään mitään, mutta haluavat silti nähdä, mitä annettavaa muilla on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dfghuytrewq. kirjoitti:

Tutkijat ovat paljastaneet, miten narsistisesta persoonallisuushäiriöstä kärsivä ihminen käyttäytyy Facebookissa.

http://www.iltalehti.fi/digi/2012032015349423_du.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu