Tarkoitus tehdä terassi 3x10 m. Piha on nurmikolla, alavalla maalla jota routa näyttää ainakin rappuset nostaneen. Pitääkö se runko kytkeä mökin seinään vai antaako sen olla vapaasti irti mökistä.
Neuvo olisi tarpeeen.
Riittääkö rungoksi kyllästetty kakkosnelonen?
Terassin perustukset
6
5042
Vastaukset
- teeseitse
Onhan niitä terasseja perustettu betonilaattojen päälle suoraan nurmikkoon.
Tai sitten kaivat anturat routarajan alle jne. miten rahaa ja puhtia riittää... - laattojen päälle
Itse tein laajennuksen vanhaan terassiin (n9neliötä tuli lisää) betonilaattojen päälle ja nyt kun lumet alkaa oleen lähteneet päältä niin ainakaan meillä routa ei ollut kallistellu mihinkään suuntaan. Alustana nurmikko josta poistin vain nurmen.
- minävaantaas
jos rapukin nousee, niin ei mitään betonilaattaa verkolla, sehän kippaa miten sattuu jos alla savea ja isoja kiviä...aja avantilla puureikäporalla maahan 1-2m reikä ja tee valujalka sekä muista routaeristää tolpat ympäriltä min. 1m. loppuu routiminen. tai jos haluat leikkiä terassisi kanssa joka vuosi, tee kuten nämä mestarit ja suoraan mullan päälle :)
- kierretolpat
Kierrä kangella teräsruuvitolpat perustuksiksi.
Helppoa, nopeaa, edullista, kestävää...
Niin minä aion tehdä 3 x 6 m autotalli/puuvajan mökin takaseinän yhteyteen. - JoVuodesta1980
Vetäse 1,5m kakkoskakkoset päistä teräviksi ja lekalla maahan routarajan alapuolelle k=2000mm. Niihin sit naulaat vasat kakkosnelosista k=1000mm ja eikun kansilaudat päälle, niin voila'.
- 15 vuotta rakennellu
Itse kuorin nurmikon pois, päälle suodatinkangas ja 50cm paksusti 0-32 mursketta tilalle, siihen päälle euron betonilaattoja ja 120 painekyllästetystä runko. Ei ole routinut ja maa on todella routivaa. 0-32 murske maksaa 4,5 euroa tonnilta kun kasetillisen tilaa eli n. 40 tonnia = 180 euroa ja tollahan tekee jo 10m x 5m terassin pohjat :P jos haluaa vielä varmistaa ettai varmasti roudi niin suodatinkankaan alle styroxit tai finnfoamit. Niin ja murskeen hinnat on lapista, kehäkolmosella voi olla 10x hinnat :P
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1537800- 614360
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1403993Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233902Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423300Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383208Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko253205- 482923
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422721- 492484