Velkajärjestely

kysyjä

Hei,

Minulla ollaan aloittamassa velkajärjestelyä, nyt olisin kysynyt, että jos ei kaikkia osamaksuja ole muistanut mitkä ovat menneet perintään ja ne tulee ilmi velkajärjestelyn aikana, niin raukeaako koko velkajärjestely?
Kävi meinaan sellainen juttu, että minulle tuli eräästä perintätoimistosta kirje, mitä en ollut muistanut ja enkä tiennyt, että se oli jo mennyt perintään, niin tuli siitä kirje, ilmoitin sen selvittäjälle, mutta entä jos joku velka tulee vielä vastaan mitä en ole oikeasti muistanut niin velkajärjestelyn aikana niin mitä tapahtuu?

Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista.

7

1041

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yritä edes

      Huono juttu sanoi minulle minun velkaneuvojani eli et kaikki pitää olla tiedossa, kun tiedot menee selvittäjälle.. Mitä seuraa en tiedä. Soita ja kysy sekä ilmoita selvittäjällesi puuttuva velkasi ennenkuin aika menee umpeen!!!

    • saunasiili74

      No mitä jos maksaisit sen laskun pois niin ei ole enää sitä ongelmaa?!

    • jotain rajaa876

      Tarkistakaa ITSE ne laskunne tarkkaan ja pitäkää kirjanpitoa jokaisesta erääntyneestä ja maksetusta laskusta. Lisäksi vaatikaa laskuista selvitykset jos epäilette että ei mee ihan oikein.

      Nyt lähti sähkölasku kilpailuun kun sähköyhtiöni sotkee laskut. Just joo e-lasku vai? Rahat pois vaikka ei menis ihan oikenkaan. Ei kiitos.

    • Velkajärjestelyssä selvittäjäsi käy kaikki velalliset läpi eli perintätoimistot ym. Hän saa niistä velkasaldot. Velkajärjestelyn onnistumisen yksi edellytys on ettei uutta velkaa saa syntyä.

    • Jesuiitan alpakka

      Selvittäjä/velkaneuvoja kysyy saatavien saldot suurimmilta perintäyhtiöiltä lähes joka tapauksessa itsekin, joten suurta huolta näistä ei ole. Ainoastaan sellaiset velat, jotka ei ole helposti yksilöitävissä sinuun (velkojalla ei tiedossa henkilötunnusta tai mahdollisesti y-tunnuksen nimissä otettu velka) tai hieman pienemmiltä putiikeilta otetut velat tulee muistaa itse.

      Muutenkin, mikäli kyse on suhteessa pienistä veloista, jotka eivät merkittävästi vaikuta muiden velkojen jako-osuuksiin, ne lisätään maksuohjelmaan "puuttuvana" ja lisäyksen jälkeen alat makselemaan niille saman suhteista kertymää kuin vastaavan kokoisille veloille maksaisit mikäli ne olisivat siellä olleet alunperinkin. Mikäli kyseessä on nollamaksuohjelma, tätäkään huolta ei siis ole.

    • iiisuu66

      minulla ulosotosa 3tonnii sovein ulosotto miehen kans että maksan 300 kk ainakin tähän asti hyvin mennyt!

    • illiki

      mulla alkoi velka järjestely siis meni läpi ne kyseiset mitä se velka neuvoja sai selville voudilta ja perintä toimistoilta nyt se on mielestäni sillain et se kestää 3-5v riippuu siitä mistä velat on kertyny mulla oli 35000 ja mulla kestää sen 5v enkä saa tehdä uutta velkaa tai velkaantua mutta sitten jos mulla menee laskuja voudille niin minun pitää maksaa ne kiltisti pois muuten se velka järjestely raukeaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2517
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2116
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      122
      1799
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      95
      1787
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1537
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      139
      1128
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1031
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      18
      981
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      977
    Aihe