K- ja S- ryhmä jyrää. Kilpailuttavat elintarviketeollisuuden konkurssin partaalle ja teollisuus taasen ei voi maksaa viljelijälle raaka-aineesta juuri mitään. Jos S- ja K- ryhmien elintarvikkeiden hinnoittelukartellista päästäisiin eroon niin viljelijäkin saisi tuotteistaan järkevän hinnan, näin uskon. Kun maajussit laittaisivat kaikki S- ja K- ryhmien liikkeet ostoboikottiin niin olen varma etta jo neljän viiden kuukauden kuluttua alkaisi tapahtumaan. Siis ei kanneta euroakaan K-maatalouteen, Agrimarkettiin, Nesteelle, ABC:lle, ei S-ryhmän ravintoloihin eikä marketteihin, ei Citymarketteihin eikä Supermarketteihin, ei mihinkään mikä voisi kuulua S tai K-ryhmään!!!. Mietitään tarkasti mistä mitäkin ostamme sillä vielä siihen on mahdollisuus.
K- ja S-liikkeet boikottiin!!!
Ollanko me tyhmiä?
3116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Suoramyynti tiloilta, eli kilpailun lisääminen ja kuluttajaan vaikuttaminen, on ne tekijät joilla tuottajan asemaan ja tuottajahintaan vaikutetaan.
Tuossa vaan tulee eteen se, että esim. meiltä omasta kunnasta löytyy vain S-ja K-kauppa. Muita kauppoja on kymmenkertaisen matkan päässä, vie aikaa ja rahaa käyttää niitä. Linja-autot ei paljon auta, ellei ole omaa kyytiä. Periaatteita on helppo antaa toisten toteutettavaksi, mutta ei se ilmaista ole sekään.
ABC ajetaan aina ohi, S-kaupan bonustilin oon yrittänyt pitää siinä 3e tasossa ;D
Paikallinen K-kauppa on siedettävä, tiedän muutaman yrittäjän(hinnan) jotka myy sitä kautta tuotteitaan ja jos sama linja jatkuu, asioin kyseisessä liikkeessä jatkossa.
Tyhmiä, kyllä! Näkeehän sen edunvalvonnasta.