Suunnittelimme omatoimiretkeä Haniasta Spinalongaan, mutta alkoi mietityttämään onko matka Agios Nikolaukseen tai Eloundaan liian pitkä, kun kuopuksemme on vasta 3-vuotias. Onko kenelläkään kokemusta ko. matkasta?
Minne muualle kannattaisi lähteä Haniasta julkisilla kulkuvälineillä? Knossoksen ajattelimme jättää suosiolla väliin, koska läheinen Aptera kai ajaa saman asian :)
Minne muualle kannattaisi lähteä Haniasta julkisilla kulkuvälineillä? Knossoksen ajattelimme jättää suosiolla väliin, koska läheinen Aptera kai ajaa saman asian :)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Aptera EI vastaa Knossosta!
Haniasta Agios Nikolaosiin - bussilla! - 3 v. lapsen kanssa - kuullostaa rääkiltä.
Okei, ehkä väärin sanottu että vastaa Knossosta, sanotaanko että köyhän miehen versio Knossoksesta?
Mitä omatoimiretkikohdetta sitten suosittelisitte ensikertalaisille Kreetan kävijöille?
Ja kiitokset aikatauluista :)
Tuo matka onnistuu kyllä bussilla mutta aikaa siinä kyllä palaa, bussit on kyllä viimeisen päälle nykyaikaisia mutta matka on suht pitkä ja lisäksi tulee bussin vaihto Heraklionissa. Tässä vähän aikatauluja: http://bus-service-crete-ktel.com/timetable.php
Menkää ehdottomasti käymään Rethymnonissa, ihana kaupunki ja siellä sijaitsee fortezzan linnoitus:) Agios Nikolaokseen on ehkä vähän turhan pitkä matka 3-vuotiaalle.
Ja oletteko miettineet esim. retkeä vesipuistoon?:) Muistaakseni Iraklionissa ainakin on water city...ja tuossahan siihen nettisivu :) --> http://www.watercity.gr/ Kivasti menee päivä siellä:) Matkaoppailta voi kysyä niistä kuljetuksista..se on omatoiminen retki..meillä ainakin opas järjesti bussiliput ja pääsyliput..