En uskalla syödä kun en saa sitä loppumaan

Ahdistunut1967

Joka ainoa aamu päätän että TÄNÄÄN syön monta kertaa päivässä PIENEN annoksen ....mutta miten käy....illan ja yön ahmiminen aiheuttaa sen etten pysty syömään aamulla mitään kun on aivan kuin krapula ylensyömisestä.

Sitten juon iltapäivällä pari proteiinipirtelöä tai syön kevyen salaatin ja heti tekee mieli jatkaa syömistä..... kotiin kun pääsen se alkaa......syön ensin terveellisesti proteiinipitoisen salaatin ja sitten leipää, hedekmiä, ihan mitä vaan löytyy kaapista.

ENKÄ pysty lopettamaan.

Mistä apua tai kohtalontovereita?

3

462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bedistä selvinnyt

      Voi sinua. Tarinasi kuulostaa tutulta. Itse kamppailin bediä vastaan vuosia, ja se oli helvetillistä. Kerron kuitenkin miten selvisin. Yksinkertaisesti sinun täytyy antaa itsellesi LUPA syödä. Älä kiellä itseltäsi ruoka aineita, vaan kaikkea kohtuudella.
      Syö silloin kun on nälkä tietyin ajoin terveellisesti, ja lisänä voit vaikka tehdä kävelyjä kun jaksat.
      Sairaudesta ei parane päivässä, en minäkään ja olin menettää toivoni niin monta kertaa, kunnes tajusin että ihmisen TÄYTYY syödä ja nauttia elämästä. Sä ET saa antaa periksi, vaikka repsahdat. Niin pääset sieltä ojasta pois. Sinun on uskottava itseesi, vaikka helppoa se ei aluksi ole. Kannattaa keksiä vaikka mukava harrastus ja tehdä mukavia asioita, että mieli ei ole koko ajan ruuassa.
      Pysy lujana!

      • aloittaja1967

        Kiitos vastauksestasi.

        Harrastan liikuntaa 3-4 kertaa viikossa. Olen saanut painoani putoamaan nyt yhteensä 7 kg.

        Olen 168 cm ja painan nyt 79 kiloa.

        Olen yrittäjä ja esim tänään ehdin syömään proteiinipirtelön vasta puoli yksi päivällä. Sen jälkeen olen syönyt kaksi palaa kinkkupiirakkaa ja 1,5 l vettä.

        Kotiin päästyäni söin 200 g kanaa ja salaattia. Illalla yritän syödä vielä rahkaa ja mehukeittoa sekä salaattia.

        Voi kuinka toivon pystyväni siihen!!


    • Bettina86

      Pitää muistaa, ettei ahmimisen takana ole aina kyse siitä mitä syö ja kuinka usein jne, tottakai nälkäsenä ahmii helpommin, mutta aina ei ole kyse ainoastaan siitä.

      Vaikka söisit kuinka terveellisesti, mutta jos et ole selvittäny syytä MIKSI ahmit, niin ei sitä ongelmaa ole ratkaistu. Yleisin syy löytyy sillä, että ruoalla tukahdutetaan tunteita, ettei niitä tarvis käsitellä.

      Selvitä syy MIKSI haluat ahmia? Jos kyse on oikeasti pelkästä nälästä niin ongelma on helppo ratkaista terveellisellä ruokavaliolla. Mutta jos takaa löytyy tukahdettuja tunteita, ahdistusta, surua, masennusta niin se ei enää olekaan niin yksinkertaista.

      Seuraavan kerran ku tekee mieli repiä kaapit auki ja syödä kaikki mitä löydät niin pysähdy hetkeksi. Istahda vaikka lattialle. Mieti mitä tunnet ja tuliko ahmimisen olo yhtä-äkkiä, oliko se seurausta jostain tapahtumasta tms.

      Ahmiminen on yhtä helvettiä ja toivon todella, että löydät tien sieltä pois. Itselläkin vielä paljon tekemistä, mutta hiljaa hyvää tulee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5044
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2322
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1270
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      97
      1211
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1200
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1074
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      873
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      835
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      753
    10. Vappu Pimiä jakoi kuvia Maajussille morsian -kuvauksista! Seuraajalta tärkeä toive: "Voi miten..."

      Tätä kyllä kannattaa toivoa! Vappu Pimiällähän on tunnetusti myös sormensa pelissä näissä rakkausjutuissa ja hän toimii
      Suomalaiset julkkikset
      25
      719
    Aihe