Tilanne on tämä:
Seurustelin jo kauan aikaa sitten erään miehen kanssa. Suhde kesti lähes vuoden. Hän tuli elämääni kriittisellä hetkellä, jolloin olin vajoamassa aivan pohjalle. Puolet ajasta meni lähes täydellisesti, ja olin täysin rakastunut. Käytös muuttui jossain vaiheessa, myöhemmin eräs ammatti-ihminen sanoi kerrottuani eräästä tapahtumasta, että kyseessä oli ollut pahoinpitely.
Mies joi ja käyttäytyi törkeästi, painosti seksiin ja käytti siihen välillä koviakin otteita saadakseen haluamansa. Sain monesti kuulla, että vikaa oli milloin missäkin – muttei hänessä.
Ero tuli aikanaan, hänen aloitteestaan (hyvä niin, sillä olin jälleen aivan lopussa, nöyryytetty ja häpeissäni… oli tarkoitus muuttaa yhteen jne).
Ja ongelma on:
En pääse hänestä yli. Minulla on ollut muutama vakavampikin suhde hänen jälkeensä, mutta silti hän on ajatuksissani päivittäin. Hän opetti paljon hyvää elämästä, kuitenkin, vaikka sainkin välillä pelätä ja hävetä enemmän kuin koskaan aiemmin. Muutaman kerran olen vain illalla purskahtanut itkuun ikävästä, viimeksi muutama kuukausi sitten. Nykyään näen painajaisia hänen tekemisistään ja vastaan tullessa tulee raivon/pelon aalto, joka jatkuu usean tunnin.
Mitä tämä on, pitkän ajan jälkeen hän pyörii yhä mielessäni, vaikka minulla on jo uusi mies, jonka kanssa elämä on vaikuttanut rauhalliselta ja mukavalta? Tavallaan on ikävä, mutta en koskaan halua palata siihen ja painajaiset vaivaavat viikottain? Eikä kukaan tiedä tästä tunteesta, hävettäisi kertoa kenellekään…
Väkivaltaista ex-mistä ikävä vuosien jälkeen
7
343
Vastaukset
- jk
vai niin
- villiveikkaus_
voisiko tunteesi olla (ensi)rakkaus..? voimia sinulle!
- VanhempiNainen
Hieman vaikeaa ottaa tosissaan 22 vuotiaan tilitystä aikoja sitten päättyneestä suhteesta ja siitä kun hänellä on muutama vakavampikin ehtinyt olemaan sen jälkeen... Jos tuo 90 on siis syntymävuotesi.
- arpinaama
tapaamasi mies oli narsisti.sellainen osaa syöksyä ihmisen sisimpään,niin ettei toinen älyäkkään. hän tekee itsestään niin tarvittavan,huolehtivan,että luulet teidän täydentävän toisianne rakkaudella.
etsi itsellesi toinen rakkaudenkohde! unohda entinen,jos vielä et ole arpia täynnä. - fb-bimbo
Mulla on kans yhtä ja toista sikaa jatkuva ikävä. Pitää ainakin päästä vähän kostoksi rassaamaan niitä.
- toinen bimbo
En huoli enää yhtään sikaa elämääni. En todellakaan tarvitse niitä. Olen jo perillä.
- Ei sikamiehille
pahoinpitelijää ei pitäisi ikävöidä, mutta tiedän tunteen. kuulostaa mun tarinalta, oon kyllä sua reilusti vanhempi. seksi oli enemmän hänelle hyvää kun minulle, enempi pakotettiin kun annettii vastineeksi nautintoa ja hellyyttä.
silti, ikävöin. monesti olen pyytänyt häntä lopettamaa yhteydenpidon, olen pettynyt liian useasti jo. silti tunnen vetoa tätä sikamiestä kohtaan. heikkoina päivinä saatan vastata viestiin...
olen vain yksi "rivihuorista" veikkaisin... hän haluaisi korjata käyttäytyistään. voipi olla että oikeasti haluisi, mutta uskon enemminkin että hän haluaa vaan sen hetken kunnes heittää taas menemään. tilanne on turhauttava.
Ehkä kaipaat jännitystä elämääsi "mukavaan ja rauhalliseen" mutta tosiaan muistat myös itse, ettet halua painajaisia, onko se sen arvoista?
Koita nauttia siitä turvallisesta tunteesta jonka saat toiselta,tietysti jos tahdot vaihtelua niin uutta matoa koukkuun. Menneisyys on meillä kaikilla, koita jättää se taaksesi äläkä sorru sikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen262718Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään402352Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621318Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3001234- 41996
- 42977
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh100944- 77904
Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup94828Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin177812