Väkivaltaista ex-mistä ikävä vuosien jälkeen

skorpioni90

Tilanne on tämä:
Seurustelin jo kauan aikaa sitten erään miehen kanssa. Suhde kesti lähes vuoden. Hän tuli elämääni kriittisellä hetkellä, jolloin olin vajoamassa aivan pohjalle. Puolet ajasta meni lähes täydellisesti, ja olin täysin rakastunut. Käytös muuttui jossain vaiheessa, myöhemmin eräs ammatti-ihminen sanoi kerrottuani eräästä tapahtumasta, että kyseessä oli ollut pahoinpitely.
Mies joi ja käyttäytyi törkeästi, painosti seksiin ja käytti siihen välillä koviakin otteita saadakseen haluamansa. Sain monesti kuulla, että vikaa oli milloin missäkin – muttei hänessä.
Ero tuli aikanaan, hänen aloitteestaan (hyvä niin, sillä olin jälleen aivan lopussa, nöyryytetty ja häpeissäni… oli tarkoitus muuttaa yhteen jne).
Ja ongelma on:
En pääse hänestä yli. Minulla on ollut muutama vakavampikin suhde hänen jälkeensä, mutta silti hän on ajatuksissani päivittäin. Hän opetti paljon hyvää elämästä, kuitenkin, vaikka sainkin välillä pelätä ja hävetä enemmän kuin koskaan aiemmin. Muutaman kerran olen vain illalla purskahtanut itkuun ikävästä, viimeksi muutama kuukausi sitten. Nykyään näen painajaisia hänen tekemisistään ja vastaan tullessa tulee raivon/pelon aalto, joka jatkuu usean tunnin.

Mitä tämä on, pitkän ajan jälkeen hän pyörii yhä mielessäni, vaikka minulla on jo uusi mies, jonka kanssa elämä on vaikuttanut rauhalliselta ja mukavalta? Tavallaan on ikävä, mutta en koskaan halua palata siihen ja painajaiset vaivaavat viikottain? Eikä kukaan tiedä tästä tunteesta, hävettäisi kertoa kenellekään…

7

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jk

      vai niin

    • villiveikkaus_

      voisiko tunteesi olla (ensi)rakkaus..? voimia sinulle!

    • VanhempiNainen

      Hieman vaikeaa ottaa tosissaan 22 vuotiaan tilitystä aikoja sitten päättyneestä suhteesta ja siitä kun hänellä on muutama vakavampikin ehtinyt olemaan sen jälkeen... Jos tuo 90 on siis syntymävuotesi.

    • arpinaama

      tapaamasi mies oli narsisti.sellainen osaa syöksyä ihmisen sisimpään,niin ettei toinen älyäkkään. hän tekee itsestään niin tarvittavan,huolehtivan,että luulet teidän täydentävän toisianne rakkaudella.
      etsi itsellesi toinen rakkaudenkohde! unohda entinen,jos vielä et ole arpia täynnä.

    • fb-bimbo

      Mulla on kans yhtä ja toista sikaa jatkuva ikävä. Pitää ainakin päästä vähän kostoksi rassaamaan niitä.

    • toinen bimbo

      En huoli enää yhtään sikaa elämääni. En todellakaan tarvitse niitä. Olen jo perillä.

    • Ei sikamiehille

      pahoinpitelijää ei pitäisi ikävöidä, mutta tiedän tunteen. kuulostaa mun tarinalta, oon kyllä sua reilusti vanhempi. seksi oli enemmän hänelle hyvää kun minulle, enempi pakotettiin kun annettii vastineeksi nautintoa ja hellyyttä.
      silti, ikävöin. monesti olen pyytänyt häntä lopettamaa yhteydenpidon, olen pettynyt liian useasti jo. silti tunnen vetoa tätä sikamiestä kohtaan. heikkoina päivinä saatan vastata viestiin...
      olen vain yksi "rivihuorista" veikkaisin... hän haluaisi korjata käyttäytyistään. voipi olla että oikeasti haluisi, mutta uskon enemminkin että hän haluaa vaan sen hetken kunnes heittää taas menemään. tilanne on turhauttava.
      Ehkä kaipaat jännitystä elämääsi "mukavaan ja rauhalliseen" mutta tosiaan muistat myös itse, ettet halua painajaisia, onko se sen arvoista?
      Koita nauttia siitä turvallisesta tunteesta jonka saat toiselta,tietysti jos tahdot vaihtelua niin uutta matoa koukkuun. Menneisyys on meillä kaikilla, koita jättää se taaksesi äläkä sorru sikaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6725
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6438
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      136
      5314
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4223
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4029
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3570
    7. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3510
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      172
      2965
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2839
    10. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      34
      2813
    Aihe