Apua, en pääse lääkäriin :(

Limakalvot punertavat, näppylöitä jotka nyt ovat valkoisen "ruven" peitossa häpyhuulilla, klitoris arka. Ei kutita, mutta valkovuotoni on melko valkoista ja märkää. Olen 18 vuotta vanha, ja olen seurustellut pelkästään nykyisen poikaystäväni kanssa, eikä meillä ole sukupuolitauteja (meillä ei ole ollut aikaisempia seksikumppaneita, ja luotan poikaystävääni täysin). Käytän yaz-e-pillereitä, voiko johtua siitä? Hiivalta tuntuu, mutta minulla on ollut tämä jo monta viikkoa. Muuten, puolivuotta sitten mulla oli sama juttu, ja hoidin pois canestenilla, mutta sen jälkeen seksi on ollut kivuliasta. Noh, typ en edes ole varma jos tämä on hiivaa, joten en ole uskaltanut käyttää puikkoja.
Olin tänään labrassa (hiivanäyte), ja käskivät minun soittaa huomenna. Huomenna mulla on koko päisä yo-kokeet, joten en ehdi soittaa. Sitä paitsi lähden tiistaina helsinkiin kuukaudeksi, ja jos saan testin tulokset vasta maanantaina, en ehdi saada aikaa terveyskeskuksiin. Helsingissä mulla on melko pienet mahdollisuudet päästä lääkärille, ja opiskelijana minulla ei ole varaa mennä yksityiselle. En tiedä mitä tehdä :(
1118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Moi, toivottavasti ongelmasi on jo ratkennut.
tässä kuitenkin vinkkejä.
Uskon kyseessä olevan hiivan. se hoituu lääkkeillä, mutta usein kannattaisi hoitaa se poikaystävä myös, vaikka mihen peniksessä ei helposti hiiva muhikaan, voi silti siellä jokin rihma jäädä henkiin.
Kirvely yhdynnässä voi johtua siitäkin, että limakalvot ovat herkät. Itselläni oli nuorena samaa ongelmaa. Jatkuvaa virtsatie- ja hiivatulehdusta. vasta aikuisena kuulin ns honeymoon-syndromasta. Voi kumpa oisin sen silloin nuorena tiennyt. monta turhaa lääkekuuria olisi jäänyt napsimatta, jos olisimme älynneet käyttää liukkaria tarpeeksi. Luotimme luonnon voiteisiin, mikä ei todellakaan aina riitä, varsinkaan jos partneri on varustettu hyvin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toivoton kirjoitti:

Limakalvot punertavat, näppylöitä jotka nyt ovat valkoisen "ruven" peitossa häpyhuulilla, klitoris arka. Ei kutita, mutta valkovuotoni on melko valkoista ja märkää. Olen 18 vuotta vanha, ja olen seurustellut pelkästään nykyisen poikaystäväni kanssa, eikä meillä ole sukupuolitauteja (meillä ei ole ollut aikaisempia seksikumppaneita, ja luotan poikaystävääni täysin). Käytän yaz-e-pillereitä, voiko johtua siitä? Hiivalta tuntuu, mutta minulla on ollut tämä jo monta viikkoa. Muuten, puolivuotta sitten mulla oli sama juttu, ja hoidin pois canestenilla, mutta sen jälkeen seksi on ollut kivuliasta. Noh, typ en edes ole varma jos tämä on hiivaa, joten en ole uskaltanut käyttää puikkoja.
Olin tänään labrassa (hiivanäyte), ja käskivät minun soittaa huomenna. Huomenna mulla on koko päisä yo-kokeet, joten en ehdi soittaa. Sitä paitsi lähden tiistaina helsinkiin kuukaudeksi, ja jos saan testin tulokset vasta maanantaina, en ehdi saada aikaa terveyskeskuksiin. Helsingissä mulla on melko pienet mahdollisuudet päästä lääkärille, ja opiskelijana minulla ei ole varaa mennä yksityiselle. En tiedä mitä tehdä :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu