Positiivisuutta lisää!

Satuinpa poikkeamaan tällä palstalla pitkästä aikaa. Kirjoitustyyli on ennallaan:

Ikävää, että suuri osa kirjoittelusta pohjautuu tavalla tai toisella negatiivisuuteen, kateuteen, solvaamiseen ja epäasialliseen kirjoitustyyliin. Jos häiritseviksi koetuille asioille halutaan parannusta, kannattaa ottaa rakentavaa kantaa. On myös parempi mennä hoitamaan kismittävä juttu suoraan asianomaisen kanssa, jos se on mahdollista, eikä haukkua täällä, sillä varmaan aika harva tätä palstaa työkseen lukee. Eli haukut eivät edes mene perille.

Negatiivisuus kasvattaa negatiivisutta ja tekee ilmapiirin happamaksi. Positiivisuus kasvattaa positiivisuutta ja lisää hyvinvointia. Täällä kuitenkin asumme, ellemme pois muuta – pyrkikäämme positiivisempaan ilmaisuun, niin kaikilla on mukavampaa asua Savonlinnassa.
12256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

"Eli haukut eivät edes mene perille."

Mikähän viestiketju se on, jossa haukkumista ilmenee?

Linkitä se tähän viestiketjuun, niin me "alemman elämänkoulun" käyneet voimme ottaa siitä opiksi ja muuttaa kirjoitustyylimme "tirektiivien" mukaiseksi.

"...aika harva tätä palstaa työkseen lukee."

Toimittajat ja poliisit ainakin.

Äänestä
  • em. ryhmien lisäksi ainakin Savonlinnan lukutaitoiset hörhöt ja avohoitopotilaat joilla on aikaa väsätä typeriä sepustuksiaan.

    Äänestä

  • Hullu, mee pois!

    Äänestä

  • !!!!!!!!! kirjoitti:

    Hullu, mee pois!

    "Hyviä on vähän, pahoja vielä vähemmän, mutta meitä siunatusti hulluja on lukematon määrä."

    Lähde: Wikipedia

    Äänestä

pohtinut. -ja niin Totta. Aloitukseesi on tullut piikittelevää ja masentavaa kommenttia näinkin lyhyessä ajassa. Mikä ihme ihmisiä oikein vaivaa? Allekirjoittanut on elänyt täällä koko ikänsä, enkä ymmärrä mistä tuollainen negatiivisuus oikein kumpuaa! Kaupungista se ei johdu, ihmisten omasta elämänasenteesta ja kielteisestä suhtautumisesta kaikkeen. Sanos mielipiteesi ja se on vähänkin "valtavirrasta poikkeava" tai siinä ei haukuta jotain niin yrität heti olla "parempaa kastia". Masentaisi olla noin negatiivinen! Onneksi en ole!

Äänestä

Olen huomannut tuon negatiivisen asenteen myös ihan tosielämässä ja se on pistänyt miettimään asioita uudelta kantilta. Viitisen vuotta sitten lukion loputtua oli ystäväpiirissäni kaikilla päällimmäisenä mielessä ajatus "jes, nyt pääsee pois täältä johonkin muualle". Nyt kun tässä on ikää tullut lisää, niin ajatusmaailma on hitusen noista ajoista muuttunut. Meikäläisen ikäpolvi tajusi koko homman ihan väärin - kun kotiseutu ei miellyttänyt, niin miksi sitä muuttaisi paremmaksi kun voi muuttaa pois? Itse olen nyt kääntänyt tuon ajattelun päälaelleen ja olen palaamassa tämän vuoden puolella takaisin Savonlinnaan. Ei täällä suuressa maailmassakaan niin ruusuista ja auvoista ole. Eikun vaan hihat ylös ja tekemään omasta kotiseudusta parempaa!

Äänestä

Joo tässä hiukan virtuaalimatkaa Tanskaan ja Jyllantiin asti. On maailmassa muutakin kuin kina ja tora:

http://youtu.be/JvK_dy6W3-Y

Äänestä

http://www.ita-savo.fi/Uutiset/12173138.html

Savonlinnan kaupunki hakee ideoita rinnakkaisväylän kolmen kiertoliittymän elävöittämiseen. Kiertoliittymien pohjatyöt ja valaistus tulevat rakennettavaksi syksyllä 2012. Jos toteutettavia ideoita ei tämän kevään aikana löydy, liittymät tehdään alkuperäisten suunnitelmien mukaan istutuksin.
Rinnakkaisväylällä on kolme kiertoliittymää: Ruislahti, Asemantienhaara ja Laitaatsalmi. Kaikkiin kolmeen kiertoliittymään haetaan nyt uusia käyttökelpoisia ideoita. Niihin voi halutessaan suunnitella myös yhtenäisen teeman.
................................................................

Löytyisikö kaupungin kouluista taiteellisia ideoita toteutettavaksi oppilastyönä? Entä paikkakunnan omat taitelijat?

Monissa kaupungeissa on teiden varsilla hauskoja isoja taideteoksia. Niitä on kiva katsella! Eikä niitä tarvitse kitkeä rikkaruohoista. Tänne voisi tehdä samanlaisia!

Äänestä
  • aikanaan ilmestyvät jokaiseen mahdolliseen paikkaan. Ei siis huolta taiteesta tälläkään työmaalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


asukkilainen kirjoitti:

Satuinpa poikkeamaan tällä palstalla pitkästä aikaa. Kirjoitustyyli on ennallaan:

Ikävää, että suuri osa kirjoittelusta pohjautuu tavalla tai toisella negatiivisuuteen, kateuteen, solvaamiseen ja epäasialliseen kirjoitustyyliin. Jos häiritseviksi koetuille asioille halutaan parannusta, kannattaa ottaa rakentavaa kantaa. On myös parempi mennä hoitamaan kismittävä juttu suoraan asianomaisen kanssa, jos se on mahdollista, eikä haukkua täällä, sillä varmaan aika harva tätä palstaa työkseen lukee. Eli haukut eivät edes mene perille.

Negatiivisuus kasvattaa negatiivisutta ja tekee ilmapiirin happamaksi. Positiivisuus kasvattaa positiivisuutta ja lisää hyvinvointia. Täällä kuitenkin asumme, ellemme pois muuta – pyrkikäämme positiivisempaan ilmaisuun, niin kaikilla on mukavampaa asua Savonlinnassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu