Minkälaista palkkaa keskimäärin vastavalmistunut CNC koneistaja saa?
CNC-koneistajan palkka
28
4768
Vastaukset
- poghzd
veikkaisin 8-12 euroa tunnilta, riippuen läänistä, lähtötasosta ja naamasta. nyrkkisääntö on että mitä pohjoisempaan ja idempään mennään sen huonommin maksetaan.
- tekijämiess
Länsi-suomi, työkokemusta 1v, 13€ alusta, nyt jotain 13.30€/h
- cnc-seppä
riippuu taidoista. parhaat 18-22€ eteläsuomessa
- alipalkattu ala
täsmennys: parhaat nuolijat ja pomon sukulaiset. muuten saakin aika velho olla.
- fgwerwer
alipalkattu ala kirjoitti:
täsmennys: parhaat nuolijat ja pomon sukulaiset. muuten saakin aika velho olla.
Miten niin? Teknologiateollisuuden Keskipalkka koko suomessa on jotain 16.5€/h
Parhaat ja vanhimmat saa varmasti sen 18€ vähintään. - alipalkattu ala
fgwerwer kirjoitti:
Miten niin? Teknologiateollisuuden Keskipalkka koko suomessa on jotain 16.5€/h
Parhaat ja vanhimmat saa varmasti sen 18€ vähintään.no 16 eurolla pärjää uudellamaalla nippa nappa. etelä-suomi vääristää keskiarvoa rajusti.
edelleen: jos joku saa esim. keski-suomessa 18 euroa tunnilta niin kyse on puhtaasti joko sukulaisuudesta tai pomon anteliaisuudesta (hyvin harvinaista). - sdfgklöjskldgs
alipalkattu ala kirjoitti:
no 16 eurolla pärjää uudellamaalla nippa nappa. etelä-suomi vääristää keskiarvoa rajusti.
edelleen: jos joku saa esim. keski-suomessa 18 euroa tunnilta niin kyse on puhtaasti joko sukulaisuudesta tai pomon anteliaisuudesta (hyvin harvinaista).Eh. Minä saan Ponssella pikkasen reilu 16€. Töissä 9v.
Enkä ole tietääkseni Einari-vainaalle sukua.
- __
Itse saan noin 11,3€. Puolen vuoden työkokemus ja kaksivuorotyö.
- rahax
9 egeä päivä.
Pomo vielä hiillostaa että pitäis hommiakin sillä rahalla tehdä.
Haistakoon vitun.- pätevyys vajavainen
Muista asemasi! Olet harjoittelija, jolle paras palkka on hankittu työkokemus, mikä auttaa palkallisen työn saamisessa. Ammattiosaamisesi ei vielä riitä palkanmaksuun - siksi olet harjoittelemassa. Suorita harjoittelusi hyvin, näytä osaamisesi, omaksu uudet asiat ja säilytä välit esimiehiisi niin saat palkallistakin työtä.
- Kunnon korvaus!!
pätevyys vajavainen kirjoitti:
Muista asemasi! Olet harjoittelija, jolle paras palkka on hankittu työkokemus, mikä auttaa palkallisen työn saamisessa. Ammattiosaamisesi ei vielä riitä palkanmaksuun - siksi olet harjoittelemassa. Suorita harjoittelusi hyvin, näytä osaamisesi, omaksu uudet asiat ja säilytä välit esimiehiisi niin saat palkallistakin työtä.
Voi jumankauta,ja ostat sitten ruokaa kiitoksella,tankkaat autosi tuotantopäällikön selkääntapautuksella,maksat vuokrasi myyntipäälikön kehulla panosestasi firman hyväksi tehdystä ilmaisesta työstä. On taas puunhalaajat ja osakkeenomistajat heränny kun työpäivä päättyi!!Olet palkkasi ansainnut..potkase persuuksille näitä,jotka yrittävät tehdä sinusta niiiiiin nöyrän.
- Jatkat siis
sosiaalihommissa. Tuolla asenteella ei ole toivoakaan saada koskaan vakipaikkaa.
- Ahkera Duunari
pätevyys vajavainen kirjoitti:
Muista asemasi! Olet harjoittelija, jolle paras palkka on hankittu työkokemus, mikä auttaa palkallisen työn saamisessa. Ammattiosaamisesi ei vielä riitä palkanmaksuun - siksi olet harjoittelemassa. Suorita harjoittelusi hyvin, näytä osaamisesi, omaksu uudet asiat ja säilytä välit esimiehiisi niin saat palkallistakin työtä.
Kaaleppi, kaaleppi, tunge sitä saunakauhaa hanuriis!
- Kaarlo K. Kauhiala
Jatkat siis kirjoitti:
sosiaalihommissa. Tuolla asenteella ei ole toivoakaan saada koskaan vakipaikkaa.
9 € per päivä? Jatka vaan niissä saunakauhoissa, Niuvanniemen asukki!
- poissssshhh
Kyllä sanosin et katto tulee vastaan työkokemus/osaamistasosta riippumatta etelä
suomessa (en puhu pk-seutu) 14.50e/h. Itellä kokemusta 10v ja riittävä osaamistaso,
palkka 13,70e/h (ihan pp, ei lisiä). Olen ollut kolmessa firmassa ja vanhimmat jäärät
saa sen 15e/h. Tuttuja eri paikkakunnilla ja samoissa töissä, palkka 13-14e/h.
Nyt on eri juttu kun muutoma vuosi sitten. Ukot otetaan ulkomailta, romania, puola,
unkari- akselilta ja vielä vuokra firman kautta. Ei tartte maksaa suomi miehelle tessin
minimiä enempää pitkiiin aikoihin. Itse en enää alalle tulisi, paskat näkymät kaiken suhteen..
Kiva ammattikoulun pojat eivät pääse enää edes harjoitteluun kun vanhat slaavi papat jyrää
sätkineen. Sitten harmitellaan nuorisotyöttömyyttä ja työn antajat eivät muka saa koulutettua väkeä.
Tosi asia on, ettei haluta maksaa palkkaa..- rahaa ei ole
"Tosi asia on, ettei haluta maksaa palkkaa"
Yleensä kyse on siitä, ettei PYSTYTÄ maksamaan palkkaa. Eihän kannattamatonta yritystä kukaan rupea vetämään. - sdfsdgsdgsdg
No edelleenkään, ei voi pitää paikkaansa. Teknologiateollisuuden KTA miehillä 16€ ja risat. Tuossahan tuo nököttää taulukko ilmotustaululla nokan edessä, kopioitu Metalliliiton lehdestä, Ahjosta. Vitunko kauan tätä pitää jankuttaa?
Esim meidän firmassa ei ole tällä hetkellä varmasti yhtään alle 14€/h työntekijää (työkaluteollisuus), itsellä palkka lähti 13€ kukn tulin taloon. Paras palkka talossa on kaverilla joka pyörittää kahta suurnopeuskonetta, tekee elkut ja kovat kappaleet, palkka jotain lähelle 20€/h.
En tajua miten joku edes viitsii olla noilla mainitsemillanne palkoilla töissä, jos työkokemusta on. Vai onko osaaminen luokkaa "painan vihreää nappia/kannan sujuvasti metallimurikoita paikasta toiseen ja ehkä just ja just osaan manusorvata"? Sen kun vain IHAN mihin tahansa toiseen taloon hakemaan, ja palkka nousee että napsahtaa. Töitä on. - sanon vain kerran
sdfsdgsdgsdg kirjoitti:
No edelleenkään, ei voi pitää paikkaansa. Teknologiateollisuuden KTA miehillä 16€ ja risat. Tuossahan tuo nököttää taulukko ilmotustaululla nokan edessä, kopioitu Metalliliiton lehdestä, Ahjosta. Vitunko kauan tätä pitää jankuttaa?
Esim meidän firmassa ei ole tällä hetkellä varmasti yhtään alle 14€/h työntekijää (työkaluteollisuus), itsellä palkka lähti 13€ kukn tulin taloon. Paras palkka talossa on kaverilla joka pyörittää kahta suurnopeuskonetta, tekee elkut ja kovat kappaleet, palkka jotain lähelle 20€/h.
En tajua miten joku edes viitsii olla noilla mainitsemillanne palkoilla töissä, jos työkokemusta on. Vai onko osaaminen luokkaa "painan vihreää nappia/kannan sujuvasti metallimurikoita paikasta toiseen ja ehkä just ja just osaan manusorvata"? Sen kun vain IHAN mihin tahansa toiseen taloon hakemaan, ja palkka nousee että napsahtaa. Töitä on.Se todellisuus missä elät, ei vastaa tätä päivää metalliteollisuudessa.
- fdgsfwsreesgfws
sanon vain kerran kirjoitti:
Se todellisuus missä elät, ei vastaa tätä päivää metalliteollisuudessa.
Jännä että se on vastannut kolmessa viime talossa missä olen ollut
- Suuri metallialan yritys
- Keskisuuri alihankintapaja
- Muottialan firma
On se jännä? Jotenkin alkaa tuntua siltä että tänne kirjoittelee ne saamattomimmat luuserit, jotka määkivät kuin babylonin lampaat kun pomo sanoo ei palkkavaatimuksille.
- fanuc-taitaja
7-11 euroa tunnilta on kokolailla totuus. pirkanmaalla ainakin
- raskaslastu 34
jos joku joku tekee töitä alle 15/€ tunti, niin saa aikamoinen idiootti olla. ammattitaitoinen koneistaja tienaa 17-30/tunti. pitää osata pyytää!
- näin täälläpäin
Osaamisella ei ole juuri mitään tekemistä palkan kanssa. Palkkaa maksetaan puhtaasti firman koon/maineen ja naaman perusteella, ja millaisella koneella teet töitä - eikä ole merkitystä teetkö kaiken itse vai vaihdatko pelkästään kappaletta. Itse kun olin 5 vuotta pienellä pajalla missä tein kaiken itse asetuksista viimeistelyyn tienasin vähemmän kuin nykyisessä 10x isommassa firmassa, missä käytännössä olen vain kappaleenvaihtaja. Ohjelmat tulee "yläkerrasta" ja kappaleet vaihtuu aniharvoin.
- cnc köön
Pari vuotta oltu alalla ja parhaimmillaan saa pyörittää kahta kolmea konetta samaan aikaan. Tuntiliksa ~~14€. Paikkana keskisuomi.
- juupajus
Vasta valmistunut koneistaja.Ohjelmoin itse,haastavia ohjelmia suurille firmoille.Osaan hommani todella hyvin,koska ala kiinnosti jo kouluun mentäessä.Palkka 13e kieppeillä ja luokatoverit saavat saman verran pelkästä napin painelemisesta.
- Anonyymi
On totta suomessa joutuu nöyränä olemaan etenkin pikkufirmoissa. Työnantajat ovat änkyröitä suurimmaksi osaksi. Se on suurin syy työllistymiseen. Miksi muuten joitakin suorastaan pakotetaan metallialalle joista ei siihen ole. Voisivat olla parempia jollain alalla missä ei niin pakkotahtinen työ niinkuin esim missä saa palkan kunnalta.
- Anonyymi
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006367660.html
Tämän mukaan koneistajan palkka on 20€. Vähempää ei kokeneen kannata pyytää. - Anonyymi
Jos palkka ei nouse, niin älä jää paikallesi polkemaan.
- Anonyymi
Oikaisu: Jos palkka ei nouse, niin älä jää alalle polkemaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1171587
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991448Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy35839Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M27790Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50736Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56698Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?34698Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37690Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42669Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37643