Helsinki-Zürich

harminpapu

Miksi tämä lento on lopetettu?
On sääli, ettei enää ole kuin Finnair ja lennot vähenivät puolella.

2

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uutisten lukija

      Johan tuosta kirjoitettiin täälläkin jo viime vuonna, ja jo viime kesänä Blue1 ilmoitti, että se keskittyy SAS:n syöttöyhtiöksi:
      http://www.blue1.com/fi/fi/Blue1/Uutiset/SAS-konserni-vahvistaa-pitkan-aikavalin-asemaansa-Suomen-markkinoilla/

      Uutinen on kiertelevästi kirjoitettu, mutta se johtuu siitä, että huonoja uutisia ei haluta sanoa liian selvästi. SAS on sanonut, että Blue1:n tehtävä on tuoda Suomesta matkustajia Kööpenhaminaan ja Tukholmaan täyttämään SAS:n Euroopan (ja muita lentoja) eikä harrastella enää omiaan.

      Zürich oli kai viimeinen reitti, joka uskottiin voitavan pitää kannattavana, mutta siinäkin taisi heilahtaa ikävästi. Vuoden 2010 lopulla Zürichin-lentojen määrä kaksinkertaistettiin, mutta matkustajamäärä ei kasvanut joten kannattavuus romahti. Ks. Euroopan-valloituksen huumaa:
      http://www.flightforum.fi/forum/index.php/topic,97088.0.html
      (Blue1:n omilta sivuilta nuo tiedotteet on ilmeisesti siivottu pois.)

    • harminpapu

      Hei ja kiitos! Selvisipä tuokin. Luen kyllä uutisia, mutta tuo meni ihan ohi.
      Ikävä juttu, minun lentäessä nuo koneet olivat aina melko täynnä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1944
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1690
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1306
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      67
      1244
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1008
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      906
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      903
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      107
      828
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    Aihe