Ihmettelen usein paljon lentäessäni, että miksei Helsingin kenttää koristella, edes joulun aikaan?
Miksei siellä ole joulupukkia ja tonttuja, kauniita valoja ja joulutähtiä?
Siinä olisi vielä opittavaa muilta maailman kentiltä.
Niin monet aasialaisetkin etsivät joulupukkia välilaskullaan aivan turhaan!
Helsingin lentokenttä
20
640
Vastaukset
- Judeo
Miksi Malmi pitäisi koristella? Mitkä aasialaiset välilaskulla?
- romantiikkaa etsimäs
No vaikka ne sadat kiinalaiset ja japanilaiset, jotka lentävät kanssani Helsingistä eteenpäin. Ostavat Muumeja innoissaan ja heillä on muutenkin rahaa pussissaan.
Kyllä sitä joulupukin maata kannattaisi myydä ja mainostaa!
Katsokaapa muita kenttiä joulukuussa, vaikka Zürichin kenttää, onko siellä tuhansia valoja ja koristeita??? - Erkka Putsluukkunen
romantiikkaa etsimäs kirjoitti:
No vaikka ne sadat kiinalaiset ja japanilaiset, jotka lentävät kanssani Helsingistä eteenpäin. Ostavat Muumeja innoissaan ja heillä on muutenkin rahaa pussissaan.
Kyllä sitä joulupukin maata kannattaisi myydä ja mainostaa!
Katsokaapa muita kenttiä joulukuussa, vaikka Zürichin kenttää, onko siellä tuhansia valoja ja koristeita???Malmilla satoja kiinalaisia ja japanilaisia? ô_ô
- hai sie
Erkka Putsluukkunen kirjoitti:
Malmilla satoja kiinalaisia ja japanilaisia? ô_ô
Malmilla ei oo kuin manneja
- Romaani
Helsingin kenttä??? Siis Malmi!
- BNE to HKI
Kun menen matkatoimistoon täällä kaukana ja ostan lennon Suomeen, kuvitteletko, että he edes tietäisivät, mistä puhun, jos pyytäisin lennon Vantaalle? Kyllä se on Helsingin kenttä siellä Vantaalla, ja haljo sinä hiuksiasi kaksihaaraisiksi, jos niin tahdot.
- Vitsikästä vai?
BNE to HKI kirjoitti:
Kun menen matkatoimistoon täällä kaukana ja ostan lennon Suomeen, kuvitteletko, että he edes tietäisivät, mistä puhun, jos pyytäisin lennon Vantaalle? Kyllä se on Helsingin kenttä siellä Vantaalla, ja haljo sinä hiuksiasi kaksihaaraisiksi, jos niin tahdot.
Niin, kyllähän koneen laskeuduttua kuulutus kuuluu "Tervetuloa Helsinkiin", tulee se sitten millä yhtiöllä ja millä kielellä vain. Tämä siitäkin huolimatta, että monihan jatkaa kentältä aivan muualle kuin Helsingin kaupunkiin.
No, tuohan kertoo vain sen, että Judeo ja kumppanit eivät vielä koskaan ole lentäen Helsinki-Vantaalle saapuneet. ;)
- kans välisyyttä
Porton lentokentällä oli viininmaistajaiset kun viime syksynä kävin. Koskahan Helsinki-Vantaalla maistatettaisiin uuden sadon kossua? Kysyttäisiin vaan että salmiakilla vai ilman.
- Leijona
Helsinki-Vantaan lentokenttää koristellan ja siellä on myös joulukoristeita.
- Homma kunnossa
kyllä oli koristeltu ja oikein pukinrekikin oli...minä vaan ihmettelen että ketkä aasilaiset tekee välilaskun Helsingiin? Kai ne nyt lentää suoraan kotiin tai kohteeseen...jos tarkoitat Helsingin kautta eurooppaan menijöitä niin heitä on vähän.
- gs
Suurin osa Finnairin Aasian-liikenteen matkustajista on kauttakulkumatkustajia, eli juurikin niitä kiinalaisia ja japanilaisia, jotka matkustavat Helsingin kautta Eurooppaan ja takaisin kotimaihinsa.
- kklinjbj
gs kirjoitti:
Suurin osa Finnairin Aasian-liikenteen matkustajista on kauttakulkumatkustajia, eli juurikin niitä kiinalaisia ja japanilaisia, jotka matkustavat Helsingin kautta Eurooppaan ja takaisin kotimaihinsa.
Nii, viime vuonna yli 14 miljoonasta hurjat puol miljoonaa oli vaihtomatkustajia. Reilu kolme prosenttia siis.
- tlsttrk
kklinjbj kirjoitti:
Nii, viime vuonna yli 14 miljoonasta hurjat puol miljoonaa oli vaihtomatkustajia. Reilu kolme prosenttia siis.
En tiedä mistä tilastosi olet saanut, mutta lentokentän omien tilastojen mukaan vaihtomatkustajien osuus oli viime vuonna 30% 14,9 miljoonasta.
http://www.finavia.fi/tietoafinaviasta/liikennetilastot/liikennetilastot-2011
- airport
Hki-Vantaan lentokenttä on ikävä pieni kenttä. Valaistus on kova, neonvalo, mikä heti tekee epämukavan olon.Turvatarkastuksen henkilökunta on happaman näköistä, ilmeisesti työhönsä kyllästynyttä ja tylyä väkea. Kaupat ovat tylsiä. Penkkejä saa hakemalla hakea. Monet penkit ovat porttien luona ja kun ko. porttia ei käytetä, on sinne pääsy estetty. Kahvilat ovat kalliita ja kaikissa samat tuotteet. Jokin aika sitten tax-free myymälöitä uusittiin. Siitä huolimatta ne ovat edelleenkin erittäin ahtaita. Terminaali 1 on surkeampi kuin moni provinssikenttä. Ei uskoisi, että ollaan "design pääkaupungin" lentokentällä.
- Tyhmäduuni
Kerrohan, mikä kenttä on sinun mieleen. Helsinki-Vantaa kunkuitenkin on palkittu juuri toimivuudestaan ja viihtyisyydestään, vaikka ei sinulle kelpaa.
Kerro vielä, millä lentoasemalla on miellyttäviä turvatarkastajia. - Viikkomatkustaja
Tyhmäduuni kirjoitti:
Kerrohan, mikä kenttä on sinun mieleen. Helsinki-Vantaa kunkuitenkin on palkittu juuri toimivuudestaan ja viihtyisyydestään, vaikka ei sinulle kelpaa.
Kerro vielä, millä lentoasemalla on miellyttäviä turvatarkastajia.Minä vastaan, että ainakin Zürichin kentällä on erittäin ystävällistä palvelua ja henkilökuntaa. Ja se on ihan oikeasti totta!
- Finnair-Seutula
Finnairin lentoasema Seutula on maailman paras!
- H-V saastaisin
Minä taas ihmettelen miksi Helsinki- Vantaa vessat on maailman saastaisimmat?
- olet ääliö
Et ole sitten nähnyt monenkaan lentoaseman huusseja
- turisti
tultiin maanantaiaamuna turkista.jouduttiin odottamaan tunti,ennen kuin matkatavarat tulivat hihnalle. uskomattoman hidasta palvelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360