Tarkoitus olisi suunnata käymään pääsiäisen aikaan Venäjän maalla Kuusamon kautta. Siellä alueella liikkuneilta haluaisin saada jotain vinkkiä missä käydä ja mitä tehdä. Reissu on lyhyt, tod. näk vain päivä tai maks kaksi. Onko tiet missä kunnossa? Missä voipi majoittua/hinta? Onko mitään isompaa kaupunkia lähistöllä? Kiitos jo etukäteen vastauksista. :)
Venäjä Kuusamon lähistöllä
matkailu avartaa
3141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Moskova on suurin kaupunki lähellä.. niin ja taitaa se Pietarinkin olla vielä lähempänä mutta siellä ei oo niin paljoo väkeä kuin moskovassa. Sitten on näitä pikkukyliä kuten murmanks ja petrozavodsk . Tiet on mitä on joskus jvoi opa 100metriä ajaa ilman suurempia kuoppia näin rospuuttokelin aikaan. Tatjaanalta voi saada 100 ruupelilla jos näistä herkuista on kiinnostunut, samaisen tatjaanan luona voi majoittua joskus samaan hintaankin.Pitempää kuin 2 pv reissua ei kannata suunnitella muuten voi sper... palleista loppua.Selvinpäin en suosittele autolla ajua on sen verran vaarallisia tilanteita tien päällä siksi niitä kukkiakin on melkein joka mutkan kohdalla tien varrella!Kesäaikaan suosittelen liftareita kyytiin ottamaan voip saada vaikka pil.... ilmaiseksi.
Oolrait. Keskitymme siis pikkukyliin. Oliskos niistä jotain lisäinfoa? Edes jotain mitä tuolla alueella voisi katsastaa. Mukaan lähtee myös nuori ja aivan kotimainen nainen, joten Tatjaanan palvelut saapi tällä kertaa jäädä ellei sitten kolmen kimppaan ole kaikilla tahtoa! :D
Pakko vissiin ajaa selvinpäin kun miliisin(anteeksi poliisin) pojat saattaa muuten käydä liian tyyriiksi.
Suoperä-Pääjärvi-Louhi voi pääsiäisen aikaan olla erittäin pahassa kunnossa johtuen keväisestä kelirikosta ja todennäköisesti heikon aurauksen jäljiltä jääneen lumipohjan sulamisen aiheuttamasta puolen metrin syvyisestä veden ja liejun muodostamasta vellistä tien pinnalla erityisesti rajan ja Pääjärven välillä (ellei tietä ole sitten pariin vuoteen remontoitu tai tänä talvena aurausta tehostettu). Ainakin ilman nelivetoa matkaa kannattaa vakavasti harkita, voi venähtää helposti aiottua pitemmäksi. Paikalliset ja esimerkiksi rajaviranomaiset osannevat sanoa tarkemmin päivän kunnon.