Pian 3kk gluteenittomalla, mutta silti ruoka ei oikein imeydy ?

viaton uhri

Kuinka kauan gluteenittoman ruokavalion aloituksesta yleensä voisi mennä ennen kuin elimistö rauhoittuisi ?

Olen nyt ollut siis vuoden alusta gluteenittomalla, ja turvotus ja moni muu oire katosi. Kuitenkin ulosteistani huomaan että ruoka ei oikein ilmeisesti imeydy kunnolla, koska huomaan ulosteiden seassa sulamatonta ruokaa. Ulosteet usein kellertäviä ja jotenkin epänormaalia tekstuuriltaan. Lisäksi haisee "happamalle" tai jollekin sellaiselle. Jokainenhan on yksilö tässä tervehtymisessä sen ymmärrän.

7

461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dgdgfdgfdkeli

      mulla rauhottu 2 päivässä(lopetin siis kertalaakista gluteeni ruokavalion lääkärin soittaessa diagnoosini),olo oli niin kuin ei olis keliakiaa olemassakaan vaikka puoli vuotta olin oireillu jatkuvalla ripuloinnilla jossa uloste oli ihan vaaleen kellertävää eli lähes sulamatontajo ,kolmen päivän päästä kakka muuttui kiinteäksi ja värikin muutui normaaliksi ja myös ripulointi tyssäs.
      Siulla täytyy olla jotain muuta kuin keliakiaa,ei noin pitkään mene oireilun loppumiseen

      • viaton uhri

        No sitä mä oon pelännytkin. Mikä muut voisi olla kyseessä ?

        Verikokeet mulla oli negatiiviset eli sen mukaan ei keliakiaa. Kuitenkin turvotus ja monet muut oireet lakkas heti ku lopetin gluteenin syönnin. Mutta tosiaan toi ruoansulatus ei oo jotenkin parantunut..

        Mua ei oteta gastroskopiaan koska verikokeet negatiiviset. En ymmärrä mikä järki siinä on kun luulis että päinvastoin katsottas että mikä on ku ei kerta oo keliakia.


    • hfdgfdgd

      kyseessä voisi olla ehkä artyneen paksusuolen(turvotus) vaiva

    • viaton uhri

      Näkyisikö tällaisen syy gastroskopiassa ?

      • kdmkeli

        näkyy se kun tähystetää pyllyreijän puolelta paksusuoli,minul on tehty kerran tämä tutkimus


    • purepure

      PURESKELE SE RUOKA PRKL

    • viljaton.

      Jätä kaikki viljat.

      Sillä rauhoittuu viljojen haitat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1720
    2. 105
      1205
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1071
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      979
    5. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      128
      877
    6. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      51
      870
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      848
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      70
      745
    9. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      729
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      719
    Aihe