Pian 3kk gluteenittomalla, mutta silti ruoka ei oikein imeydy ?

viaton uhri

Kuinka kauan gluteenittoman ruokavalion aloituksesta yleensä voisi mennä ennen kuin elimistö rauhoittuisi ?

Olen nyt ollut siis vuoden alusta gluteenittomalla, ja turvotus ja moni muu oire katosi. Kuitenkin ulosteistani huomaan että ruoka ei oikein ilmeisesti imeydy kunnolla, koska huomaan ulosteiden seassa sulamatonta ruokaa. Ulosteet usein kellertäviä ja jotenkin epänormaalia tekstuuriltaan. Lisäksi haisee "happamalle" tai jollekin sellaiselle. Jokainenhan on yksilö tässä tervehtymisessä sen ymmärrän.

7

419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dgdgfdgfdkeli

      mulla rauhottu 2 päivässä(lopetin siis kertalaakista gluteeni ruokavalion lääkärin soittaessa diagnoosini),olo oli niin kuin ei olis keliakiaa olemassakaan vaikka puoli vuotta olin oireillu jatkuvalla ripuloinnilla jossa uloste oli ihan vaaleen kellertävää eli lähes sulamatontajo ,kolmen päivän päästä kakka muuttui kiinteäksi ja värikin muutui normaaliksi ja myös ripulointi tyssäs.
      Siulla täytyy olla jotain muuta kuin keliakiaa,ei noin pitkään mene oireilun loppumiseen

      • viaton uhri

        No sitä mä oon pelännytkin. Mikä muut voisi olla kyseessä ?

        Verikokeet mulla oli negatiiviset eli sen mukaan ei keliakiaa. Kuitenkin turvotus ja monet muut oireet lakkas heti ku lopetin gluteenin syönnin. Mutta tosiaan toi ruoansulatus ei oo jotenkin parantunut..

        Mua ei oteta gastroskopiaan koska verikokeet negatiiviset. En ymmärrä mikä järki siinä on kun luulis että päinvastoin katsottas että mikä on ku ei kerta oo keliakia.


    • hfdgfdgd

      kyseessä voisi olla ehkä artyneen paksusuolen(turvotus) vaiva

    • viaton uhri

      Näkyisikö tällaisen syy gastroskopiassa ?

      • kdmkeli

        näkyy se kun tähystetää pyllyreijän puolelta paksusuoli,minul on tehty kerran tämä tutkimus


    • purepure

      PURESKELE SE RUOKA PRKL

    • viljaton.

      Jätä kaikki viljat.

      Sillä rauhoittuu viljojen haitat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      421
      6015
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      113
      3388
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      64
      2339
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1869
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      108
      1023
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      61
      1005
    7. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      94
      993
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      60
      990
    9. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      42
      892
    10. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      889
    Aihe