Meillä on toinen talo tyhjillään täällä Uudellamaaalla ja olemmekin ajatelleet, että vuokraisimme sitä lomalaisille. Mitä asioita meidän täytyy ottaa huomioon? Meillä on viljelystila joten vuokratulot lisätään maatilan tuloihin.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kuntoon ja muistaa ilmoittaa verottajalle vuokratulot, eipä siinä juuri muuta..
Vaihtoehtona voisi olla antaa palokunnalle harjoituskohteeksi.
Lopputulos on miltei sama.
Onhan se siinä mielessä järkevää, että rakennus tulee pidettyä kunnossa ja se itse kustantaa oman ylläpitonsa, yleensä vielä jotain jää tuloksikin, eli arvo säilyy ja tuloakin syntyy.
Yhden rakennuksen vuokraamisella ei pääse rikastuun, mutta se on kumminkin erittäin järkevää omaisuuden hoitoa ja varallisuuden kartuttamista.
Suuret omaisuudet luodaan yleensä useamman sukupolven aikana, ei niitä ensimmäinen isäntä ehdi käyttää ....
Me ollaan vuokrattu perikunnan taloa jo viiisi vuotta, talo on itseasiassa tienannut itsensä, eli talon arvo on pienempi mitä vuokrina saatu korvaus on ollut viiden vuoden aikana.
Vaikka summat on pienet, niin tavallaan se on ollut hyvä sijoitus, kiinteistö josta emme ole maksaneet mitään, on vuokratuloina tuonut jo yhden kerran arvonsa meille, eli sen summan minkä olisimme saaneet myymällä sen kiinteistön.
Olemme tavallaan perineet tuplasti kalliimman talon ...
Toisaalta kukapa sitä haluaisi vanhaa kotiaan myydä.