Amsterdam lastenrattailla?

vaunuilladamiin

Hei

Lähtö Amsterdamiin edessä ja mietin että kuinka julkisilla kulkuneuvoilla lasterattailla liikkuminen onnistuu? Monilta keskustelupalstoilta olen lukenut miinuksia mukulakivistä ja ahtaista jalkakäytävistä...sinne kuitenkin ollaan menossa oli mukulakiviä tai ei. Rattaat on kapeat ja isopyöräiset joten luotan niiden toimivuuteen :)
Lähinnä kiinnostaa raitiovaunuilla/bussilla liikkuminen rattailla, onnistuuko? Onko maksutonta niinkuin esim. täällä vai pitääkö jättää rattaat bussin keskiosaan ja jolkottaa kuskille lippua leimaamaan? Tai pääseekö julkisiin ylipäätään sisään...
Varaudutaanko vaan suosiosta taksimatkustukseen :)

3

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pohheikonpiallysmies

      Raitiovaunut ainakin ovat ns. matalalattiamallisia, niillä ainakin helppo kulkea rattaiden kanssa, ovat muutenkin tilavia. Maksullisuudesta en osaa sanoa, itse kun en Amsterdamissa ole käynyt kuin repun kanssa :) Muutenkin kaupungilla liikkuminen on helppoa rattaiden kanssa, sillä kadut ovat pääsääntöisesti leveitä ja liikkuminen on väljää. Pieni varoituksen sana: ole tarkkana pyöräilijöiden kanssa! Paikallisen tapakulttuurin mukaan pyöräilijöillä on suuren määränsä vuoksi "etuajo-oikeus". Pyöräilyn suosiohan johtuu alavasta maasta, eli rattaitakaan ei tarvitse ylämäkiin lähteä työntelemään. Mukavaa reissua!

    • ¤¤what##

      Suosittelen että hankit turistilipun, sellaisen joka on voimassa X päivää eli sen mukaan kuinka kauan olette Amsterdamissa.

      Lippua ei tarvitse näyttää kuskille vaan muistaakseni mistä mistä tahansa ovesta voi mennä sisään. Lipunlukulaite on jokaisen oven vieressä. Lippu näytetään laitteelle poislähtiessä - ja ulos pääsee, vaikkei tekisikään tätä.

      Keskusta on aika kompakti, joten siellä voi liikkua myös kävellen. Kadut tosiaan leveitä, eikä suuria tasoeroja ole.

    • 5+11

      Itse hommasin sen 24h lipun viime reissulla 72h lipun. Kaikista ovista ei ole tarkoitus kulkea. Etu ja keski ovista mennään yleensä sisään ja muista ulos. Ovissa on kyllä merkit joista näkee onko siitä tarkoitus kulkea. Ja se lippu tosiaankin "leimataan" lukulaitteella joka sijaitsee ovien vieressä ja muistuttavat/painottavat että se pitää muistaa leimata myös pois lähdettäessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      105
      4104
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      57
      2318
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      74
      1600
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      5
      1054
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      844
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      803
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      118
      803
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      39
      782
    9. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      49
      748
    10. Tiedät sen

      Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
      Ikävä
      62
      748
    Aihe