taiteilija Raimo Kukkosta joka on syntynyt Karttulassa Syväniemellä oli Nokian kumitehtaalla mallimestarina ja eläkevuodet vapaana taiteilijana
Saatuko kukaan
5
1207
Vastaukset
- tunsin toki
tunnen, oli hieno mies!
älynsä suorastaan säkenöi jo Karttulassa Syväniemellä, taito joka jalostui Nokian kumitehtaalla mallimestarina ja eläkevuodet vapaana taiteilijana tekivät hänestä jopa neron!
hän oli jopa niin hieno että häntä luultiin itseksi anssi kukkoseksi, joka oli hänkin hieno mies! - kalle kalunen
oli taiteilija - delas sastamalassa, siis vammalassa 2011
Raimo Kukkosen muistonäyttely Jaatsilla
Kuva: Heli Heino Heli HeinoLähetä palautetta toimittajalle
Jukka Kukkonen peri isältään maalaustelineen ja tarvikkeet. Telineellä on Sastamalan Mouhijoen rannassa maalattu maisema, joka jäi Raimo Kukkosen mielestä hieman kesken.
Taidemaalari ja kuvanveistäjä Raimo Kukkonen teki vuosi sitten varauksen kulttuuritalo Jaatsista asettaakseen esille maisemamaalauksiaan 80-vuotispäiviensä aikaan.
Maalaukset on nyt ripustettu esille, mutta taiteilija itse on poissa. Hän menehtyi sairauteen viime marraskuussa Sastamalassa 79-vuotiaana.
”Äiti ja me lapset halusimme järjestää muistonäyttelyn. Kun soitimme Jaatsiin, kuulimme, että isä oli jo tehnyt varauksen tälle samalle ajalle”, Raimo Kukkosen poika Jukka Kukkonen kertoo.
Syntymäpäivänäyttelyn sijaan yleisölle avattiin muistonäyttely. Ajankohta on sama, jonka Raimo Kukkonen itse halusi.
Raimo Kukkonen opetti kuvataidetta kouluissa ja jopa vankilassa. Hänet muistetaan myös Sastamalan Ellivuoressa sijaitsevan Kivilinnan isäntänä 1970- ja 1980-luvuilla.
Käytössä oli pieni Fiat, jolla Kukkonen kiipesi Pirunvuoren kylkeä ylös niin pitkälle kuin pystyi.
”Kun kuulin moottorin äänen, tiesin, että taiteilija on tulossa”, Raimo Kukkosen leski Mirja Kukkonen hymyilee.
Perheen 5:ttä lasta kiellettiin Kivilinnassa kiipeämästä parvelle putoamisvaaran takia.
”Pirunvuorella meitä ei vahtinut kukaan. Remusimme pitkin luolia ja jyrkänteitä ja opastimme turisteja.”
Kukaan lapsista ei koskaan loukannut itseään louhikoissa. Käärmeitä oli runsaasti, mutta ne jättivät lapset rauhaan.
”Johtuisiko siitä, että isä vei käärmeille maitoa lautasella? Eihän niitä olisi pystynyt hävittämäänkään vuorelta.”
Raimo Kukkonen tunnettiin erityisesti maisemamaalauksistaan.
Muistonäyttely on kulttuuritalo Jaatsissa Sastamalassa 14. elokuuta saakka. Perheenjäsenet valvovat itse näyttelyä.
Lue lisää Tyrvään Sanomista 4.8. - Anonyymi
Tunsin Raimo Kukkosen useita vuosia. Hän oli eläkevosinaan Emill Danielssonin Kivilinna kesäisäntänä.
- Anonyymi
Kyllä. Äitini kävi työväenopiston kursseilla Haaviston? vihreän puukoulun kylmässä yläkerrassa. Olin itse kansakoulukäinen. Minulla lapsena oli välillä tunneilla tylsää, jolloin Kukkonen kysyi, että mitä itse haluaisit piirtää. Sanoin sarjakuvia ja hän piirsi minulle ainakin kaksi karikatyyriä, nenänsä muurtaneen nyrkkeilijän ja Hitlerin. Onkohan enää missään tallessa...
- Anonyymi
Olin 1970 luvulla Raimon opissa Lauttalan koululla Nokialla. Kuvanveistoa ja mitallien tekoa opeteltiin. Innostava opettaja, hieno mies. Kävimme kiertämässä useita taiteilijakoteja porukalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod203193- 162092
Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3611865Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2371864- 311467
- 301390
- 221207
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai671162- 641029
- 54997