Hurrit kummaa sakkia

Mä ihmettelen suuresti ku hurrit yrittää näyttää vielä et ovat parempaa väkee! kaikenlaisia hömppätutkimuksia tehdään ja niistä vuoskaudet maristaan jotta näytettäis veikeämmältä ku enemmistö. kuitenki sit kaikki biudet väittää edustavansa tasa-arvoo?! Ei natsaa.
3144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Har du något slags mindrevärdskomplex?Jag känner mig åtminstone inte varken bättre eller sämre trots att mitt modersmål nu råkar vara svenska.Ingen kan välja i vilken familj man föds.

Äänestä

Nätfennomanerna gnäller år efter år om pakkoruotsi istället för att göra något konkret åt saken.Varför har ni röstat på så usla riksdagsmän att de inte får slopat skolsvenskan.SFP med sina 9 representanter kan inte ENSAM hålla kvar pakkoruotsi om alla andra är emot.

Äänestä

Jag tror nog att Om Finland avskaffar svenskan å gör finland till enspråkig kommer detta skada relationerna mellan Finland å Sverige samt försämrar för oss sverigefinnar i Sverige. Vi har lyckats skapa minioritetsstatus för finskan i Sverige. Om Finland tar bort svenskan skäms jag över mina landsmän i Finland. Kos Suomesta tehtäisiin yksikielinen voisi tämä vahingoittaa Suomen ja Ruotsin suhteita ja vaikuttaa meihin ruotsinsuomalaisiin jotka ovat onnistuneet eduksemme saamaan suomenkielen vähemmistökielien joukkoon. Ruotsin valtio investoi valtionvaroja pysyäksemme säilyttämään Suomen yhtenä vähemmistökielenä. Suomalaisia ei koeta ulkomaalaisina täällä Ruotsissa joten en todellakaan ymmärrä näillä palstoilla liikkuvaa vihaa suomenruotsalaisia kohtaan. Syynä ei aina ole pakkoruotsi vaan pelko maan ruotsalaistamisesta. Haloo, suomenruotsalaiset ovat suomalaisia ja eivät isänmaataan ruotsalaiseksi muuttaisi. Suomenruotsalaiset eroavat suuresti ns Ruotsin ruotsalaisista. Miksi pelko? Mielestäni pakkoruotsi on säilytettävä kouluissa. Naapurimaiden kanssa on hyvä kyetä keskustelemaan muullakin kuin englanninkielellä. Valitettavasti suomenkieli poikkeaa suuresti muista pohjoismaiden kielestä joten ruotsi on sopivin. Tai sitten vaihtoehto: on luettava joko ruotsia tai venäjää. Nää kielet tulevat olemaan hyödyllisiä tulevaisuudessa pienelle Suomelle...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suomimies25 kirjoitti:

Mä ihmettelen suuresti ku hurrit yrittää näyttää vielä et ovat parempaa väkee! kaikenlaisia hömppätutkimuksia tehdään ja niistä vuoskaudet maristaan jotta näytettäis veikeämmältä ku enemmistö. kuitenki sit kaikki biudet väittää edustavansa tasa-arvoo?! Ei natsaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu