Miten toimia?

Pelkään Autismiliitossa työskentelevää henkilöä. Voiko joku auttaa ?
10106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tee rikosilmoitus jonka liitteenä on todisteet syistä perusteluineen,jos vain jaksat. Tsemppiä!!

Äänestä
  • Yks vaihtoehto on todistusaineiston lataaminen nettiin jolloin poliisin on helpompi päästä jäljille mistä on kyse

    Äänestä

  • vinkki kirjoitti:

    Yks vaihtoehto on todistusaineiston lataaminen nettiin jolloin poliisin on helpompi päästä jäljille mistä on kyse

    Todistusaineisto suoraan poliisille eimitään nettiin lataamisia

    Äänestä

SSRI-lääkkeet voivat lievittää masennuksen lisäksi myös pelkoja. Bentsodiatsepiineistakin voi olla apua pahimpaan ahdistukseen, mutta niitä ei tulisi käyttää pitkään yhtäjaksoisesti. Erityisistä traumaterapiatekniikoista (esim EMDR) voi olla merkittävää ja nopeaa apua myös fobioihin. Muuten fobioihin suositellaan lähinnä kognitiivisia lyhytterapeuttisia tekniikoita. Usein paras hoitotulos saadaan yhdistämällä lääkitys ja terapia.

Äänestä

Mullakin on ikäviä kokemuksia henkilöistä, enkä niiden vuoksi voi käydä liiton kirjastossa.

Äänestä
  • Voitko kertoa minkälaisia kokemuksia?

    Äänestä

No esim-Tullaan heti kyselemään mihin tarkoitukseen noita tahdot lainata.Ja ettei niitä yleensä lainailla jos ei ensin kerrota mihin materiaalia tullaan käyttämään

Äänestä

Ei kukaan yleensä utele kirjastossa mihin tarkoitukseen joku haluaa kirjan lainata. Sen kun vaan täyttää lainalapun ja poistuu. Tämä koskee normaalia laina-aineistoa, josta 90% kirjastosta muodostuu.

Opinnäytteissä ja sellaisissa kirjallisissa aineistoissa, jotka ovat vain käsikirjastossa luettavissa eivätkä varsinaisessa lainakirjastossa käytäntö voi olla vähän eri. Tietääkseni niitä ei yleensä lainata ollenkaan, mutta joku on voinut tehdä ystävällisesti kanssasi poikkeuksen ja halunnut ensin selvittää millaiseen käyttööän aiot opinnäytteen lainata, eli tutkimusta varten vai omaksi viihteeksi vai peräti siksi kun etsit opinnäytteestä materiaalia kiusaamisoperaatiotasi varten.

Opinnäytteissähän voi joskus olla aika arkaluonteistakin aineistoa, jonka perusteella todelliset henkilöt voivat olla tunnistettavissa. Tutkittavana voi oll esim. joku autistilapsi, joka ei enää aikuisena halua leimautua autistiksi, mutta olisi opinnäytteen perusteella tunnistettavissa. Siksi osa opinnäytteistä on yliopistossakin julistettu salaisiksi ja/tai lainakieltoon.

Toivon että ymmärrät tätä käytäntöä ja ettei se hankaloita elämääsi liikaa. Tervetuloa taas kirjastoon.

Äänestä
  • Heh heh

    Äänestä

Ketä pelkäät? Mitä pelkäämäsi henkilö on tehnyt sinulle?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


nimim. kirjoitti:

Pelkään Autismiliitossa työskentelevää henkilöä. Voiko joku auttaa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu