Pikkukämpästä oktaloon

Jos asustaa yksiössä tai kaksiossa ja havittelee oktaloa niin kannattaisiko seuraavaksi ostaa rivitalokämppä jossa asuu muitaman vuoden ja sitten ostaa oktalo?
161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mikset asuisi siinä pienessä asunnossa niin kauan, että sinulla on varaa hankkia se unelmiesi omakotitalo? Asumiskustannukset ovat luultavasti pienemmät kuin rivitalossa, jolloin säästöön jää enemmän ja näin tarvitset vähemmän lainaa.

Jos ajattelit keinotella asuntojen hinnoilla, se ei oikein tahdo onnistua, koska sen, minkä entisen asunnon myynnistä voitat, häviät uuden ostossa (koska hinnannousu koskee yhtä lailla molempia).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


taisto talo kirjoitti:

Jos asustaa yksiössä tai kaksiossa ja havittelee oktaloa niin kannattaisiko seuraavaksi ostaa rivitalokämppä jossa asuu muitaman vuoden ja sitten ostaa oktalo?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu