Varsova

Tahtoo hän

Tarkoitus olisi lähteä keväällä varsovaan ja nyt tiedustelisinkin hyviä (halpoja?) vaatekauppoja/kauppakeskuksia? Onko siellä? Hintataso näyttäs olevan hieman alempi kuin täällä Suomessa vai onko jo vanhentunutta tietoa?
Löytyykö lapsille (110 - 134) vaatetta ja kuinka luotettavia nuo koot on?
Kiitos jo etukäteen tiedoista!

4

767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viime keväänä

      Aivan keskustassa Metropol hotellia vastapäätä on iso monikerroksinen ostospaikka. Itse tein kivoja puserolöytöjä. Lastenvaatteista en osaa valitettavasti sanoa. Kannattaa käydä.

    • Karolus51

      Niin että löytyykö? Paremminkin voisi kysyä, mitä ei löydy, Helsinki on Varsovaan verrattuna kehitysaluetta varsinkin lastenvaatteissa. Lasten koot ovat täysin vertailukelpoisia. Ydinkeskustaa pidemmälle ei tarvitse tosiaankaan lähteä, mutta jos haluatte vierailla mukavassa ja ihmisen kokoisessa kauppakeskuksessa, semmoinen on Klif muutaman ratikkapysäkin päässä Jerozolimskie-kadulta.

    • Helmikuussa kävin

      Kun yövytte jossakin keskustan hotellissa (esimerksi Polonia Palace), niin kävelymatkan sisällä on runsaat määrät liikkeitä ja muutama kauppakeskuskin. Nimiä en muista, mutta jokaiselle jotakin. Myös näitä tuttuja jättiläisiä (C&A, H&M).

      Hintataso on joka liikkeessä halvempi kuin Suomessa.

    • Sieltä löytyy ihan varmasti kauppoja joka lähtöön, itse shoppailin yllättävän paljon Varsovassa. Luulin nimittäin ettei sieltä oikein mitään ostettavaa löytyisin ennen kuin lähdin matkaan mutta olin todella väärässä. Hinnat olivat myös todella kivoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      126
      11134
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      156
      10324
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8030
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      187
      6537
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      50
      5622
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5071
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      147
      4384
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4236
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      70
      4067
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      133
      3614
    Aihe