Fakiiri Kronblom parodia Velipuolikuusta.
jänis tulee esiin taskusta ja saa päällensä suolaa.
http://www.youtube.com/watch?v=YbmF_YRqE_I
suola fakiiri
11
578
Vastaukset
- rahanvaihtoveivaus
Fakiiri Kronblom sanoo tulliselvityksessä kuuluisat sanansa "suolaa, suolaa enemmän suolaa".
Matkalle lähdetään Sirkus Papukaijan omalla lentokoneella. Mukaan tulee myös Kylli-täti, joka on lentänyt aikaisemminkin toisin kuin matkalle lähtevät lapset eli Papukaija -kerholaiset.
Ohjelman aluksi Fakiiri Kronblom, Sirkustirehtööri ja Onni-klovni vaihtavat markkoja Ruotsin kruunuiksi professori Hajamielen rahanvaihtoveivauskoneella.
Ruotsissa Arlandan kentällä vastassa ovat Ruotsin television lastenohjelmin edustajat. Tukholmassa esiintyvät mm. Kylli-täti ja Fakiiri Kronblom.
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/sirkus_papukaijan_matka_ruotsiin_3264.html#media=3269 - 3-jalka peura
siispä suolamania on levinnyt vähikkälästä jo ruotsiinkin........
milloin se on lontoossa? - näytös .
Fakiiri Kronblom leikkaa laskukonerullasta kaksi rengasta. Sirkustirehtööri ja Onni-klovni yrittävät samaa temppua onnistumatta.
Sirkus Papukaija synnytti monta lentävää sanontaa, kuten: "Kymmenen pistettä ja Papukaija -merkki."
Toinen tunnettu sanonta oli Fakiiri Kronblomin: "Suolaa, suolaa enemmän suolaa."
Sirkus Papukaija -ohjelmia tehtiin seitsemän vuotta, viimeisenä 7-vuotisjuhlaohjelma. Kaikkiaan Sirkus Papukaija -ohjelmia tehtiin noin 200.
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/sirkus_papukaijan_paperitemppu_ulkoilmalavalla_3200.html#media=3201- Anonyymi
iispä suolamania on levinnyt vähikkälästä jo ruotsiinkin........
milloin se on lontoossa?
Äänestä
- suolapula
Ohjelmalla juhlistettiin 500 000 tv-lupaa. Haarvalan-satu oli yksi monista Ylen yksiköiden esittelyohjelmista.
Sirkus Papukaijan esittelee juhlaohjelman juontaja Teija Sopanen. Näytelmä on suunnattu huumorinsa puolesta enemmän aikuisille kuin lapsille.
Satuhenkilöinä esiintyvät: Sirkustirehtööri eli Orvo Kontio, Kylli-täti, Onni Gideon eli Onni Tervonen eli Onni-klovni, Fakiiri Kronblom eli Nils Hedengren, Heikki Aarva eli Sirkustirehtööri ja Sirppa Sivori-Asp
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/sirkus_papukaija_studio_500_000_-ohjelmassa_3270.html#media=3280 - 7v papukaija
Tässä estradiohjelmassa Sirkus Papukaija juhlii 7-vuotista taivaltaan. Samalla ohjelma on Sirkus Papukaijan viimeinen.
Papukaija -ohjelmia oli tähän mennessä tehty lähes 200. Lavalla nähdään tutut hahmot: Onni-klovni, Fakiiri Kronblom, Sirkustirehtööri ja professori Hajamieli, joka lausuu juhlarunon.
Ohjelmassa esitellään osioita, jotka ovat tulleet tutuksi Sirkus Papukaija ohjelmista. Usein Sirkus Papukaijassa on esiintynyt lapsia. Kaikkiaan 800 tyttöä ja poikaa.
Tässä ohjelmassa nähdään Päivi Simola, joka kertoo kotikaupungistaan Jyväskylästä. Ohjelmassa on myös kierteishäntäkarhu ja Papukaija -kilpailun palkintojen arvonta.
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/sirkus_papukaijan_7-vuotisjuhlaohjelma_3255.html - salasuola
Sirkus Papukaijan Koputa kolmasti -salaseura kokoontuu Suomenlinnassa. Tarkoituksena on valita seuralle uusi "salamerkkijärjestelmä".
Salamerkkijärjestelmällä seura voisi lähettää kirjeitä ja sanomia, niin etteivät ne joutuisi vääriin käsiin.
Seuran on valittava kolmen ehdotuksen kesken. Ensimmäinen ehdotus on Fakiiri Kronblomin ehdotus "Suolaa suolaa", jonka Fakiiri esittelee kokoukselle.
Toinen on Onni-klovnin "Do, Re, Mi, Fa, Sol, La, Si" -ehdotus, joka ei myöskään saa kokouksen kannatusta.
Kolmas ehdotus on tullut Parolasta, ja sen on tehnyt Asko Mikkola. Se tulee hyväksytyksi salaseuran uudeksi salamerkkijärjestelmäksi.
Salaseuran kokousta johtaa "Isoveli" Orvo Kontio eli Sirkustirehtööri. Lopuksi salaseuran osanottajat poistuvat kokouspaikalta 600 metriä pitkän pimeän käytävän kautta soihtujen valossa.
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/sirkus_papukaijan_salaseura_suomenlinnassa_2818.html#media=2838 - htnlm
kaveri suolaa vehkeensä---)
- suolaa,
suola auttaa moneen paikkaan! yleislääke, etten sanoisi....
ota sinäkin suolaa!- Anonyymi
Auttaako se rapulaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Auttaako se rapulaan?
Ei auta rapulaa, mutta alkoholimyrkytykseen jeesaa. Voi ohentaa sokerilla, nottei nopijasti paraann, tojistaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee662231Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."61856Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381380Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2191016En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711000Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.96993Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki22957- 80813
- 20794
Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39760