Tassukarvojen leikkaus

Tassutossu

Kannattaakko tassujen karvoja leikata varpaiden välistä ja nilkoista? Puolivuotiaalla koirallamme on melkoisesti karvoja ja sisällä se liukastelee välillä.

3

4050

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kesäkuosiin

      Itse trimmaan koirien tassut ja varpaiden välit säännöllisesti. Jos ulkona on kosteaa niin tassut ovat pitkään märkänä ja sisällä liukastellaan.

    • MK

      Meillä ainakin leikataan koiralta tassukarvoja säännöllisesti, varsinkin talviaikaan kun ne todenteolla kasvavat. Karvat leikataan varpaiden välistä ns. polkuanturoiden tasalle ja nilkasta ja tassun päältä pisimmät, jotka maahan asti ylettää. Meillä koira liukastelee sisällä (varsinkin jos juoksee, ja nimenomaan paljaalla lattialla) leikattiinpa karvoja tai ei. Leikkaaminen auttaa kuitenkin siihen, ettei tassuihin yhtä helposti keräänny lumipaakkuja ja hiekkaa/rapaakin ne keräävät vähemmän. Eli jos siltä tuntuu, niin leikkaamaan vaan. Ei se koira niitä karvoja mihinkään tarvi. Meillä leikkaamiseen käytetään ns. parturinsaksia, muut kun ei oikein kunnolla karvaa leikkaa.

    • linta82

      Meillä leikataan kanssa! Kannatan! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1610
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      832
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      129
      581
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      60
      502
    Aihe