Kannattaakko tassujen karvoja leikata varpaiden välistä ja nilkoista? Puolivuotiaalla koirallamme on melkoisesti karvoja ja sisällä se liukastelee välillä.
Vastaukset 3
- kesäkuosiin
Itse trimmaan koirien tassut ja varpaiden välit säännöllisesti. Jos ulkona on kosteaa niin tassut ovat pitkään märkänä ja sisällä liukastellaan.
- MK
Meillä ainakin leikataan koiralta tassukarvoja säännöllisesti, varsinkin talviaikaan kun ne todenteolla kasvavat. Karvat leikataan varpaiden välistä ns. polkuanturoiden tasalle ja nilkasta ja tassun päältä pisimmät, jotka maahan asti ylettää. Meillä koira liukastelee sisällä (varsinkin jos juoksee, ja nimenomaan paljaalla lattialla) leikattiinpa karvoja tai ei. Leikkaaminen auttaa kuitenkin siihen, ettei tassuihin yhtä helposti keräänny lumipaakkuja ja hiekkaa/rapaakin ne keräävät vähemmän. Eli jos siltä tuntuu, niin leikkaamaan vaan. Ei se koira niitä karvoja mihinkään tarvi. Meillä leikkaamiseen käytetään ns. parturinsaksia, muut kun ei oikein kunnolla karvaa leikkaa.
- linta82
Meillä leikataan kanssa! Kannatan! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191185
- 791140
- 77621
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9548- 17521
- 47513
- 44485
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112461- 41452
- 15426