Tassukarvojen leikkaus

Tassutossu

Kannattaakko tassujen karvoja leikata varpaiden välistä ja nilkoista? Puolivuotiaalla koirallamme on melkoisesti karvoja ja sisällä se liukastelee välillä.

3

3885

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kesäkuosiin

      Itse trimmaan koirien tassut ja varpaiden välit säännöllisesti. Jos ulkona on kosteaa niin tassut ovat pitkään märkänä ja sisällä liukastellaan.

    • MK

      Meillä ainakin leikataan koiralta tassukarvoja säännöllisesti, varsinkin talviaikaan kun ne todenteolla kasvavat. Karvat leikataan varpaiden välistä ns. polkuanturoiden tasalle ja nilkasta ja tassun päältä pisimmät, jotka maahan asti ylettää. Meillä koira liukastelee sisällä (varsinkin jos juoksee, ja nimenomaan paljaalla lattialla) leikattiinpa karvoja tai ei. Leikkaaminen auttaa kuitenkin siihen, ettei tassuihin yhtä helposti keräänny lumipaakkuja ja hiekkaa/rapaakin ne keräävät vähemmän. Eli jos siltä tuntuu, niin leikkaamaan vaan. Ei se koira niitä karvoja mihinkään tarvi. Meillä leikkaamiseen käytetään ns. parturinsaksia, muut kun ei oikein kunnolla karvaa leikkaa.

    • linta82

      Meillä leikataan kanssa! Kannatan! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      109
      4275
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      57
      2458
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      78
      1650
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      6
      1113
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      854
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      823
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      118
      813
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      39
      792
    9. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedät sen

      Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
      Ikävä
      62
      768
    Aihe