Mietitään jospa omakotitalon sijasta ERILLISTALO!
Onko erillistalossa talon ympärillä oleva piha alue kaikkien muidenkin (yhtiön?) omistamaa aluetta, kuten on apri ja rivitaloissa?
Voiko erillistaloissa oma asunnon pihaa hallita siten että laitta aitaa jne ettei esim. naapurin koira tule pihaan tekemään jätöksiä jne.?
(Tuo koira oli nyt vaan esimerkki, ei sinänsä koiria vihata ja tämän hetkisessäkin asunnossamme emme ole laittaneet mitään estettä koirille/kissoille.)
Olemme paljon pois asunnosta (ulkomailla) kuukausikaupalla kerrallaan, joten ajateltiin että olisiko erillist. turvallissempi kun siinä on huotoyhtiötä/isännöitsijää (kai?) hoitamassa asioita jne. kuten rivitaloissa on, jossa asumme nyt.
Olisi kiva kuulla jotain mielipiteitä erillistaloista!! Alue Uusimaa (Hesa-Espoo-Vantaa tai kauempi)
omakotitalo vai erillistalo?
4
3328
Vastaukset
- 1+15
Kaikki riippuu siitä mitä yhtiöjärjestyksessä sovitaan. Yhtiökokous voi päättää että kunkin asunnon piha-aluetta hallinnoi osakas. Silti yhtiö voi vaatia lupaa aidan pystyttämiseen ja todennäköisesti pyytääkiin. Ja on varmaan ihan järkevääkin, lähinnä että aidat ovat yhteneväisen näköiset jne.
Jos taas on sovittu, että asunnoilla ei ole omassa hallinnassa olevaa piha-aluetta, niin silloin on todellakin niin, että mitään omaa pihaa ei myös käytännössä olekaan. Tällöin voit vaikka mennä naapurin sille ns. pihalle oluelle ja aurinkoa ottamaan. Naapurin oven edusta on samanlaista tilaa kuin vaikka parkkipaikka tai roskakatos juridisesti.
Eli erillistaloista koostuva yhtiö on täsmälleen samojen lakien ja sääntöjen alla kuin kerrostaloyhtiö. Eli osakas omistaa vain osakkeet ja oikeuden hallinnoida asuntoaan ja mahdollisesti pihaansa.
Ei se huoltoyhtiö tai isännöitsijä kyllä käytännössä paljoa sinun asuntoasi mitenkään pyytämättä hoida. Isännöistijää ei nää kuin yhtiökokouksessa ja huoltoyhtiötä lähinnä talvella kun auraa lumia, siinäpä se "hoitaminen" käytännössä on. Kaikki muu pitää erikseen pyytämällä hoitaa, ja maksaa melkein aina erikseen, esim. oven avaus, viemäri tukossa, lampun vaihto katoksessa jne. Ainoa jos talosi on tulessa tai jotain vastaavaa mutta sitten soitetaan kyllä hätäkeskukseen. Kyllä todennäköisesti huoltoyhtiöön / isännöitsijään menevien kuluerien hinnalla saat vaikka jonkun tuttavan tai sukulaisen pitämään asuntoasi kunnossa ollessasi ulkomailla? - haltsari
Riippuu todellakin sopimuksista, jos halutaan voidaan laatia säännöt, joilla erillistalo vastaa omakotitaloa. Varainsiirtovero on pienempi, joka on etu myydessä.
- 16+3
Erillistaloa ei saa juridisesti vastaamaan omakotitaloa. Erillistalo on aina yhtiön omaisuutta, osakkaalla on vain hallintaoikeus. Täsmälleen samalla tavalla kuin kerrostalossa. Kiinteistö on se mitä omistetaan.
Erillistalo ei myöskään koskaan ole niin arvokas myytäessä kuin täysin identtinen omakotitalo omalla kiinteistöllä. Eli vähemmän saa myydessä. Kiinteistöä kuitenkin arvostetaan. - Noppeli
Omakotitalo aina oma :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja3462771Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1201539Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul481370Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan151016Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa57987Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta27934En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm82913Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo149898- 80898
Tiedättekö miksi mies on olemassa?
Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar205839