tietoturvakalvo auringonpaisteella

Joudun kesällä kirjoittamaan lopputyötäni ja olen miettinyt tietoturvakalvon (ymmärtääkseni myös auringon häikäisysuoja?) hankkimista. Pystyykö siis suorassa auringonpaisteessa työskentelemään läppärin kanssa?

Katsoin esim. 3M sivuilta ja siellä 2 vaihtoehtoa GOLD ja tavallinen. Kumpi on parempi?
31835
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tietoturvasuoja saattaa hieman vähentää häikäisyä, mutta tietenkin esim auringon valo voittaa useissa olosuhteissa näytön ominausuudet.

Paljon riippuu siitä, millainen ja miten laadukas näyttö on. Ensisijainen ase auringonvaloa vastaan olisi nimenomaan valita oikeanlainen näyttö.

3M tavallisen ja goldin erothan sanotaan 3M verkkosivuilla. Goldissa on parempi näytön terävyys, mutta myös kapeampi katselukulma. Kumpi sopii paremmin, riippuu laitteista ja olosuhteista, mutta kumpikaan ei varsinaisesti ole tarkoitettu parantamaan näytön käytettävyyttä auringossa.

Oikeastaan vain kokeilemalla selviää, sopiiko tuote juuri sinun tarpeisiin.

Äänestä

Mulla on MacBook Pro. Tästä näkee hieman paremmin, kun edellisestä HP:n koneesta. Varsinkin sillon ku laittaa näytön kirkkauden täysille, mutta aurinko häikäsee sen verran, että joutuu tihrustaa ja pidemmän päälle tulee pää kipeeks. Ni ajattelin josko noista olis apua...

On aika tyyristä rupee testailemaankaa...

Äänestä

Ota huomioon myös läppärisi väri. Jos se on musta niin sitä ei voi käyttää auringossa. Jaa joo, macbook pro, varmaan ei musta sitten, no siltikään ei läppäreitä parane käytellä suorassa auringonvalossa. Mutta joskus tulee pakkotilanteita ja esim. tekaisemalla tällainen itse jos ei ihan peukku ole keskellä kämmeniä

http://www.theithelper.com/laptopshade.aspx

Ja jos haluaa näyttää tosiurvelålta niin

http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=3201
http://superuser.com/questions/29935/anti-glare-filter-for-glossy-laptop-screen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Opiskelija(ko) kirjoitti:

Joudun kesällä kirjoittamaan lopputyötäni ja olen miettinyt tietoturvakalvon (ymmärtääkseni myös auringon häikäisysuoja?) hankkimista. Pystyykö siis suorassa auringonpaisteessa työskentelemään läppärin kanssa?

Katsoin esim. 3M sivuilta ja siellä 2 vaihtoehtoa GOLD ja tavallinen. Kumpi on parempi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu