Tulee tällainen:
/var/lib/gems/1.9.1/gems/execjs-1.3.0/lib/execjs/runtimes.rb:50:in `autodetect': Could not find a JavaScript runtime. See https://github.com/sstephenson/execjs for a list of available runtimes. (ExecJS::RuntimeUnavailable)
Jos käsitin oikein, niin pitäisi asentaa "nodejs" paketti, mutta se on vain unstablessa ja taitaa rikkoa stablen muut paketit.
Mitä tehdä?
Rails 3 ei toimi debianissa...
1
147
Vastaukset
Rails 3 ei vielä ole valmis Debianissa. En tiedä onko tulevassa Debian 7:ssa vai onko tämä vasta Debian 8:n juttu. Jos tarkoitus on kehittää softaa jossa tähdätään tulevalle Debianille niin sitten vaan asentaa virtuaaliin sen Debian julkaisun (testing 7 tai unstable) jossa se on menee sen tahdissa. Softan julkaisuaika toki sitten menee Debianin julkaisujen mukaan. Debian 7:lle tähdätty softa menee loppu kesälle ja Debian 8:lle tehtävä softa jonnekin parin vuoden päähän.
Jos tarkoitus ei ole tehdä mitään niin pitkälle tulevaisuuteen sijoittuvaa juttua niin sitten kannattaa kehittää vain sillä nykyisellä Railsilla mikä Debianiin on testattu toimivaksi eikä muutella sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 732805
- 632694
- 681792
- 241637
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä151568- 201560
- 151412
- 481267
- 381243
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91229