Kättä pidempää itsepuolustukseen?

EI ahdistelijoille

Luin uutisista miten jo klo 17-18 aikaan on pyöräilevä nainen kiskottu raiskattavaksi...

Mitä voin käyttää itsepuolustukseksi jos joku ahdistelija yrittää käydä kiinni? Onko kellään mielessä jotain "sukkahousuvinkkejä" tai muuta laillista keinoa puolustaa itseään?

Itselläni on sellainen hälytin josta saa tosi kovat äänet, en ole joutunut sitä vielä käyttämään. Saattaa siinä omatkin korvat soida jonkin aikaa sellaisen hälytyksen jälkeen. En tiedä miten tuollainen mahdollisiin ahdistelijoihin tehoaisi.

Mutta kertokaa vinkkejä miten tavallinen naisihminen vielä voi uskaltautua lenkkeilemään ja muutenkin ulos asunnosta. Koiraa ei ole enkä aio hankkiakaan. Öiseen aikaan en kotoa yleensä poistu.

6

516

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johanna_

      itselläni on securitakselta tilattu "sumute" ensin alkaa voimakas ääni soida jonka jälkeen pullosta lentää suihketta ja se sokaisee hetkeksi lisäksi tekijälle jää väri 3-4 päiväks kasvoihin. makso jotai 25€. kandee semmonen tilata. :)

    • pyssytäti

      Lasten musta lelupistooli taskuun. Oranssi piipunpäässä oleva korkki maalaa mustaksi. Ovat tosi aidon näköisiä ja kevyitä.

      Oli kuulemma joku nainen kerran otettu kiinni ja hän oli pistoolin vetäissyt esiin niin äijät oli siihen paikkaan paskonu housuun ja juosseet ainakin kahtasataa karkuun.... hitto nauroin ja repesin kun kuulin. ja tämä on tosi :)

    • kakekoo

      Etusormi ja keskisormi koukkuasentoon. tartu jossain tilanteessa koukistetuilla sormilla korvalehdestä siten, että pystyt peukalolla painamaan korvannipukan takana olevaan pehmeeseen kohtaan voimakkaasti. Parasta vielä jos saat toisella kädellä pidettyä kimppuun hyökänneen päästä kii. meinaan kun minuutin painat peukaloa täydellä voimalla korvantaakse, ei kyseinen henkilö kykene juokseen perääsi..... tahtoo olla paha vaan kun rohkeus vastustaa on uhreilla monesti kateissa. Käyttäkää mielikuvitusta ja älkää ihan helpolla alistuko. Myöskin ns. sierain ote on hyvä varsinkin kuristettaessa edestäpäin ja takaapäin kurkkuun kiini käyvä on helppo karistaa kääntämällä pää mahd.paljo sivulle ja heittää itseltä jalat alta rojahtaen eteenpäin. sierain ote on peukalo etusormi nipistys, eli peukalo sieraimeen ja etusormella puristat peukaloasi vasten ja alat pyörittelemään voimakkaasti. muista, että yleensä äkkitilanteissa rauhallisuus on kaiken A ja O. käytä mielikuvitusta. sinulla yleensä on jalat ja kädet vapaana. Kaikki itsepuolustus on sallittua. paras itsepuolustus on 400M aidat :) ps. hommatkaa hyvät ihmiset ja arvon naiset itsellenne sumutepullo, ja opetelkaa käyttämään sitä nopeasti, ja varsinkin jotka liikutte yksin, pitäkää se aina kädenulottuvilla.

    • Itse käytän

      Kaikkein paras on keittiöstä tuttu liekitin. Siitä lähtee sellanen 20 cm pitkä sininen liekki. Ei tule omille silmille, kuten paprikasumutteet ja ei ole luvanvarainen. On kätevä tupakan sytyttimenä ja muutenkin. Uudelleen ladattavissa butaanikaasulla.

    • rukiveer

      > paras itsepuolustus on 400M aidat
      Ei kukaan jaksa raahata sellaisia pitkiä kapineita mukanaan, saatikka pystyttää ympärilleen.

    • pmfd

      Taskulampulla voi häikäistä hyökkääjän. Kannattaa varmaan olla kirkas lamppu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      319
      12375
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      49
      3601
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      84
      3202
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      129
      2976
    5. 103
      2918
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      67
      2660
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2578
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      274
      2481
    9. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      2
      1527
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1518
    Aihe