Miten kertoa vanhemmille?

nuoretvanhemmat

Kuulin juuri, että minusta tulee isä. Olen 17 vuotias kun lapsi syntyy. Äitini sai minut ollessaan 18. Olemme tyttöystäväni kanssa päättäneet muuttaa yhteen ja pitää lapsen.

En tiedä miten kerron asiasta vanhemmilleni, kun he eivät tiedä minun edes seurustelevan. Asun yksin ja välini vanhempiin eivät ole parhaimmat. Olisiko ehdotuksia miten ilmaista asia heille, kun olemme aivan hukassa?

3

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      No ei ole muuta vaihtoehtoa kuin sanoa asia suoraan.

    • onnellisesti

      Rohkeasti vain suoraa puhetta. Kuitenkin asia tulee ilmi jossain vaiheessa.Voi olla välit lämpenee, kun pieni vauva tulee kyläilemään :) Joillekin käy niin joskus.

    • äippä vm. 94

      Itse en kertonut vanhemmilleni kun sain tietää olevani raskaana, mutta ei mennyt kuin viikko ja isäni sai tietää, eikä' hän ilahtunut koska en ollut hänelle itse kertonut asiasta.

      Neuvoni on että kertokaa ennen kun he saavat sen kuulla muualta, vaikka he ensin sanoisivat pahasti niin he arvostavat sitä, että sinä itse kerroit heille asiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      87
      1853
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      147
      1312
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      68
      1141
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      65
      1002
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      82
      931
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      86
      858
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      840
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      836
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      827
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe