Unkarinsyreeni

Vesa

Minulla on aitataimenena unkarinsyreeniä.Voiko sitä leikata näin kesällä vai pitääkö odottaa ensi kevääseen? Kiitos jo etukäteen.

5

8055

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mimmi

      kesällä unkarinsyreenistä voi poistaa muutamia kuivia tai häiritseviä oksia. isommat leikkaukset tehdään mieluummin keväällä ennen lehtien puhkeamista. syksyllä lehtien pudottua ilmassa on kaikenlaisia home- ym. itiöitä, jotka saattavat iskeä tuoreeseen leikkuupintaan, joten syysleikkausta ei suositella.

    • Putte Puutarhuri

      Jos haluaa tiheän ja hyvinvoivan aivan alhaalta asti ja osaa tekniikan niin tehdään 3 leikkausta vuodessa. Ensimmäinen maaliskuussa lämpimillä ilmoilla. Otetaan niin että edellista kasvua jää noin 15 cm. Katkaisu aina juuri silmun tai haarautuman yläpuolelta. Seuraavan kerran leikataan kesäkuussa samalla systeemillä. Viimeinen leikkaus on elokuussa, myös samalla periaatteella. Kaikissa leikkauksissa on huomioitava myös muotoilu. Tuo 15 cm on maksimi. Jos kysymys on yksittäispensaasta niin leikkausohje on erilainen. Annoin aidanleikkausohjeen. Lannoita sitä leikkauksen jälkeen kesällä ja syksyllä jollain SYYSlannoitteella.

      • allu

        Puutarhaihmiset puhuu aina lannoittamisesta. Istutin pihalle unkarinsyreenin 15 vuotta sitten. Olisinko vähän kompostia heittänyt joukkoon. Sen jälkeen ei mitään. Ja pensas on pienen puun kokoinen, kukkii upeasti. Maaperä on hiekkamulta-sekainen. Ehkä joskus vuosikymmeniä sitten siihen on kipattu kaikenlaista talousjätettä, sitäkin aiemmin hevosen lantaa, kun tiedän vieressä olevassa rakennuksessa pidetyn hevosta 40-luvulla. Mutta itse en ole sen koommin lannoittanut.


    • mimmi

      mimmin ohjeet siis vapaasti kasvavan unkarinsyreeniaidan hoitoon, jos sinulla on leikattava aita, käytä Puten ohjeita.

    • Vesa

      Kiitos vastauksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      313
      2956
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      198
      2804
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      53
      2405
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      166
      1484
    5. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      52
      1209
    6. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1202
    7. 58
      873
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      854
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      799
    10. 77
      784
    Aihe