uus pinseri/ allerginen?

mietteliäänäjaihmettelen

moikka otettii muutamia päiviä sitten kotiimme kääpiöpinseri tyttöpentu ja kun kosketan koiraa niin ihoni ärsyyntyy se tässä on outoa koska minulle ei ole todettu mitään allergioita ja meillä on myös toinen koira ja itselläni vielä on vanhempieni luona kaksi koiraa ja näitten muitten koirien kanssa kun leikin ja makoilen sohvalla jne niin ei tule mitään oireita mutta tästä pennusta tulee oireita mutta oireet häviää alle kymmenessä minuutissa kuitenkin jos en kosketa koiraa.. jos joku vähän viisaampi voisi valaista mistä voisi olla kyse.. voiko koiran turkissa olla jotain mikä ärsyttää ihoani vai mitä??

4

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rtewtreyryeyy

      Yksi outo allergian muoto tulee mieleen, tapasin joskus sheltin omistajan joka sanoi olevansa allerginen pennulle sen pentukarvalle ja siksi hänen koiransa tuli aikuisina hänelle..outoa..oletko pessyt pennun jos vaikka sen kasvattaja on käsitellyt turkkia kiiltäväksi jollain aineella..kaukaa varmasti haettu mutta oudolta kuulostaa.

      • miettiny

        no tänään on pesu päivä että jos se vaikka sitten auttaisi?? saa nähdä miten käy


      • miettttt
        miettiny kirjoitti:

        no tänään on pesu päivä että jos se vaikka sitten auttaisi?? saa nähdä miten käy

        eipä sekään auttanu..


    • Nunna

      Heippa!
      Todennäköisesti koirallasi on hilsepunkki. Hyvin yleinen varsinkin pennuilla. Se aiheuttaa juurikin ihmisen iholla kutinaa, punoitusta ja näppylää. Punkki ei viihdy ihmisessä, mutta yrittää kyllä ja siitä nuo iho-oireet.

      Hae apteekista Expot tms. vastaava lääke koirallesi. Expot vaikuttaa noin kuukauden, suosittelen kuitenkin uusimaan kuurin vaikka koko tulevan kesänkin. Se nimittäin auttaa myös kaikenlaisiin muihin ulkoloisiin, joita kesällä ulkoa/toisista koirista voi turkkiin tarttua. Hilsepunkki ei häviä heti, mutta kunhan muistat loishäädön pitää ajan tasalla, pikku hiljaa tuo ikävä vierailija häviää ja samoin iho-oireesi.

      Jos tuokaan ei auta, kannattaa sitten käydä lääkärissä itsesi takia, olisiko sinulla jotain herkistymistä koiralle. Mutta uskoisin, että ylläkuvatulla tavalla asia hoituu :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6079
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2140
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1972
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1153
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      70
      1151
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1007
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      922
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      907
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      775
    Aihe