Elämä on muutakin kuin Tauti

IkiMuori

3

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elämä on muutakin kuin tauti se on totta. Minun mielestäni syöpään sairastuminen on hyvin traumaattinen kokemus, se hiipii kokojan pinnalla vaikka elämää eletään.
      Ei voi suunnitella pitkällä tähtäimellä vieläkään mitään, ennenkuin on tehty kontrollitutkimukset ja elimistö kramppaa vieläkin sieltä ja täältä.

      • IkiMuori

        Syöpään sairastuminen on hyvin traumaattinen kokemus, se on totta ja se ei voi olla muuttamatta ihmisen koko loppuelämää vaikkakin se saataisiin paranemaan. Kyllä siinä elämänarvoot menevät uusiksi ja maailma näyttää kasvonsa ihan uudessa valossa, kuolevaisuus tulee lähelle.

        Kuitenkaan kellot eivät pysähdy, elämä jatkuu kaikissa muodoissaan siinä ympärillä, kaikkinensa koko elämä, mikään ei pysähdy. Haluaisin uskoa että jos jaksaisi nähdäelämän positiiviset puolet, se auttaisi jaksamaan myös syövänhoitojen aikana ja niiden jälkeen. Mikä auttaisi jaksamaan?


    • -ra

      Unelmien ja haaveiden vuoksi,jos vaikka pienenkin haaveensa saa toteutettua.Voimia kaikille hoidoissa käyville.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3803
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      149
      3531
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      44
      2004
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1078
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      137
      1003
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      857
    Aihe