Pöllö pöntössä...

pöö pöö pöllö

Tallustelin metsässä yhden pöntön vierestä ja satuin katsahtamaan pöntön suun suuntaan. Sieltä tuijotti takaisin vaalea naamainen "patsas", eli jokin pöllö. Pöllön naama oli melkoisen vaalea, hieman hailuja tummia ympyräraitoja kehysti sitä. Mitään tummia laikkuja tai suuria viivoja ei näkynyt.

Pöntön suuaukko on noin 9-10cm. Pöllön naama täytti melko hyvin koko aukon.

Nyt onkin tärkeä kysymys - mikä pöllö se voisi olla?

Katselin kuvia netistä ja naaman perusteella se olisi ollut joko Lapinpöllö tai Viirupöllö, tai mahdollisesti Lehtopöllö. Viirupöllö kuitenkin tarvitsee pönttöohjeiden mukaan 18cm suuaukon. Lapinpöllö ei lukemani mukaan pesi pöntöissä. Lehtopöllö tarvitsee 13cm aukon ja oli näistä vähiten samankaltainen naamalta.

Ei kai se voi olla Viirupöllö? Pöntön suuaukko on niin pieni. Pöntön muutkin mitat ovat pienemmät mitä vaaditaan. Mitä googlettelin, niin Viirupöllö olisi vaarallisimpia pöllöjä pesimäaikaan. Saisi olla melkoisen varovainen silloin metsässä liikkuessa.

Mutta mikähän ihme pöllö se sitten on, jos ei Viirupöllö? Kaikilla muilla pöllöillä vaikuttaa olevan tummia laikkuja tai paksuja juovia naamassa.

Pönttö on ojitetulla suolla, hoidettua mäntymetsää. Lähellä sekametsää ja suuria peltoja.

4

684

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pena41

      No lapinpöllö se ei ainakaan ole tuon kokoisen aukon ollessa kyseessä eikä missään pöntössä. Toki se voi olla tietysti noista mainitsemistasi joku , mutta tuollainen alle 10cm:n aukko sopii myös yleiselle helmipöllölle.

    • pöö pöö pöllö

      Helmipöllöhän se varmaan todennäköisesti on, vaikka en sitä tunnistanutkaan. Yllätyin suuresti sen nähdessäni, kun ensimmäistä kertaa näin pöllön luonnossa, ja vielä melko läheltä.

      http://www.cartinafinland.fi/fi/imagebank/image/24/24804/Helmipöllö 24804.jpg

      Tässä on juuri samantyyppinen töllötyskuva pöntöstä, mutta näkemässäni pöllössä ei vaikuttanut olevan tuollaista selkeää naamanrajausrajaa, eikä selkeää otsa V-tä. Kuitenkin naama oli leveä, täytti melko hyvin koko suuaukon, ja oli pyöreää viirua ympäri naamaa. Silmätkään eivät olleet nuon mieleenpainuvat.

      Taidan yrittää tarkastella pönttöä etäämpää joku päivä, ettei pöllöt häiriinny, mikäli aikovat pesiä siellä. Josko onnistuisin näkemään uudelleen.

      • pena41

        Minä olen keväällä metsässä kävellessäni kopsauttanut kuivalla oksalla pönttö- tai luonnonkolopuuhun. Kyllä sieltä helmipöllö tulee uteliaana katsomaan häiriköintiä. Ei toki kannata turhaan häiritä. Uskoisin, että siellä sinun pöntössäsi pesitään ja toivottavasti onnistuu.
        Toissa kesänä oli mökkini lähellä laittamassani pöntössä juuri helmipöllö pesimässä. Seurasin enemmän häiritsemättä ja eräänä päivänä sieltä kurkistikin jo poikanen. Seuraavana päivänä poikanen oli kuusenoksalla ja toinen aivan pienen kuusentaimen oksalla. Myöhemmin havaitsin, että tämä pienokainen oli joutunut jonkun pedon saaliiksi, höyhenkasa vain jäi. Toivottavasti se toinen selvisi jatkamaan sukua. Valitettavan vähän olen nyt pariin vuoteen kuullut pöllöjen kevätöisiä ääniä


    • Anonyymi

      Mikäli aukko oli n.9-10cm niin ilmeisesti kyseessä oli helmipöllö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      356
      1097
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      748
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      590
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      481
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe