paljonko maksaa?

Mielenkiinnosta.paljonko perheesi esim:päivä
kulutus on?ruoka ja muu päivän menot?ei laskuja
mukaan.
7463
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ruokakaupan lasku on n.70mk-200mk päivä,
vaihtelee paljon koska eri päivinä on erilaisia
määriä ostettavaa. Hintaa tietysti nostaa esim.
pesuaineet ym.
Ihmisiä meillä on kolme, ja neljä joka toinen
viikonloppu.

Äänestä

menee pelkästään ruokakauppaan keskimäärin
2700mk/kk.Siihen sisältyy ruoka,juomat,pesu-
aineet,karkit,lehdet ym...
Tupakat tulee rajan takaa,120mk/kartonki ja
niitä menee noin kolme kk:ssa (360mk).
Meitä on neljä henkilöä ja mielestäni menot
on aikas kohtuulliset.
Ja jos mistä voisin tinkiä se olisi varmaan
noi tupakat(molemmat poltamme).
Muut menot ja kulut onkin sitten jo toinen juttu.

Äänestä

Minä olen joutunut noin kahden vuoden ajan
tulemaan toimeen noin 1300-1500 mk / kk, mikä
tekee noin 43-50 mk päivä. Syöjiä on viisi.

Äänestä
  • no mielenkiintoista,en kyllä moiseen
    pystyisi,kait.kuinka onnistut?

    Äänestä

  • ei,säästäväinen...... kirjoitti:

    no mielenkiintoista,en kyllä moiseen
    pystyisi,kait.kuinka onnistut?

    Pakko onnistua, jos ei ole muita vaihtoehtoja.
    Toinen vaihtoehto on antaa lapset yhteiskunnalle,
    mikä varmasti tulisi yhteiskunnalle kalliimmaksi.

    Kuitenkin vielä jaksan sinnitellä, sillä yhä
    uskon parempaan tulevaisuuteen.

    Syömme halpaa, itsetehtyä suomalaista
    perusruokaa: jauhelihaa, makkaraa, kananmunia,
    juureksia. Kaikki mahdollinen ostetaan
    tarjouksista. En käytä merkkituotteita, mm siteet
    ja pesuaineet ovat huomattavasti halvempia
    merkittöminä.

    Vaatteet ovat kirpputorilta, ainoastaan kengät
    ostetaan kaupasta.

    Äänestä

Riippuu elämäntilanteesta: työttömänä ollessani
meillä (3 henkilöä viikonloppuvieraat) meni
noin 1500 markkaa kuussa ruokaan, pesuaineisiin,
hygieniatuotteisiin, vessapapereihin ym.
tavaraan, mitä nyt yleensäkin ruokakaupasta
ostetaan. Mutta niinhän siinä aina käy, että kun
tulot nousevat, myös menot nousevat... nykyisin
meillä menee ehkä 2000-2500 mk/kk samaan, koska
syömme paremmin kuin ennen ja käymme myös
useammin "ulkona" syömässä.

Äänestä

Meillä 6,henkilöä,ja olen laskenut että joku 200-
250mk päivässä,siinä on tosin tupakat ja auton
pensakin.ruokakauppaan menee jotakin 160-200mk
päivässä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suur-perhe kirjoitti:

Mielenkiinnosta.paljonko perheesi esim:päivä
kulutus on?ruoka ja muu päivän menot?ei laskuja
mukaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu