Kirjallisia linkkejä

Kootaanpa vaihteeksi kirjallisia linkkejä, blogeja yms

Tässä muutama aluksi, täydentäkää, olkaa hyvät!

http://www.facebook.com/lyrusan
http://stoorime.blogspot.com
http://z7.invisionfree.com/Poytalaatikko/index.php?
662706
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 66

Vanhimmat

www.gunnarsusi.com

Äänestä

Löysin sattumalta tällaisen aforismisivun, jossa oli joitain tosi hyviä oivalluksia:

"Söin lapsena suolaheinää. Nyt janottaa."

http://tapanisalmela.tripod.com/

Äänestä

Novelli- ja runokokoelma "Zen ja Enigma"

Ladattavissa vapaasti PDF-muodossa osoitteesta
http://www.detto.fi

Kirjoittamisesta, omakustanteista ja ilmaisen kirjan markkinointiponsista blog osoitteessa http://hongankolistaja.blogspot.com

Omiin kokemuksiini viitaten, tahdon rohkaista kirjallisten hankkeiden parissa työskenteleviä eritoten niissä tapauksissa joissa "virallinen tie" nousee pystyyn tai sille ei tahdo lähteä laisinkaan - kuten oma valintani - omakustanteilla on kirjoittajalle merkittävästi tarjottavaa. En kadu hetkeäkään...

Äänestä

Kirjailijaesittelyjä englanniksi. Mahtava sivusto, jonka taustalla on (ymmärtääkseni) kuusankoskelainen kirjastonhoitaja:

Authors' Calendar: http://www.kirjasto.sci.fi/calendar.htm

Äänestä

Sivulla www.kirjoittaja.fi on tarinoita eri kategorioissa. Sinne voi myös lähettää omia kirjoituksia.

Äänestä

Runoja:
jerppuli.blogspot.com (Words Like Turds)

Jotakin hieman erilaista. Ehkä.

Äänestä

www.kirjoittaja.fi

Äänestä

http://veijaritarina.omasivu.fi/

Oma blogini. Ei kerro mitenkään erityisemmin kirjoittamisesta, toimii jonkinlaisena työpäiväkirjana miten kirjan kirjoittaminen edistyy (heikosti).

Itse kirja luettavana ja päivitän sitä aika-ajoin. Otan mielelläni negaatioita vastaan. Tarina on täyttä hulahulaa ja ne juonenkäänteet mitkä lukijaa eritoten ärsyttävät, kiinnostavat minua.

Äänestä

http://www.kertomus.fi

Asiallinen luovan kirjoittamisen saitti, jossa voi oikeasti kehittyä kirjoittajana.

Äänestä
  • Digikustantamo Kirjalabyrintiltä löytyy useampia kirjailijoita, joiden kotisivuilla/blogissa käsitellään kirjoittamista:

    www.annetammelin.com
    www.jussalehtinen.fi
    http://kirjallinensuunnistaja.net/

    Äänestä

Kiitos kaikille linkkejä jakaneille! Hyviä paikkoja on paljon.

Tässä kahden kirjailijan tekemä blogi kirjaa varten:

Unentekijän ensimmäinen kappale luettavissa osoitteessa http://unentekija.blogspot.fi/

Äänestä

http://www.youtube.com/watch?v=ThOPVs8s958

Kiva idea katsella videoita kirjoittamisesta samalla, kun neuloo ja pohtii oman kirjansa juonta. Esimerkiksi tämä oli hyvä, ja sivulla on paljonb muita linkkejä, joissa myös hyviä ideoita.

Äänestä

"Blogistit, jotka kirjoittavat hyvin?" (vauva.fi, aihe vapaa)

Listasta uupuu aivan selvästi jotakin: Rouva Ruutitynnyri!

Te vain kierrätte kuin kissa kuumaa puuroa, mutta jätätte aina mainitsematta sen blogin nimeltä "Ruutitynnyri".

Siinä eräs mikälie Tanttadaara harhailee elämänsä pimeillä poluilla eikä tunnelin päässä näy valoa ainakaan vielä. Jotenkin kuitenkin tuntuu siltä, että se valo vaanii sitä jossain nurkan takana seuraavassa korttelissa...

Siellä pimeässä korttelissa voisi tapahtua vaikka seuraava keskustelu: Milloin sinä oikein iskit minut? Muistaakseni iskut tulivat kyllä sinun suunnaltasi... Siitä voisi sitten alkaa Tanttadaaralle sopiva keskustelu siitä onko tie oikea ja veisikö lopulta valoonkin...

Ehkäpä hän törmäsi siellä johonkin W-mäiseen Welhoon, siis tuplaWeellä... Siitä ei kuitenkaan tiedä olisko joku ammattikirjailija, Mies isolla M:llä, joka esiintyy naisena... Että kumpi olisi Herr H Wurst(i) vai itse Wilma... DDRstäkö???

Äänestä

Haastavaa kirjoittamista-blogiin ilmestyy viikottain haaste, josta voit saada kirjoittamiseen, oli ikäsi tai kirjoitusgenrellinen suuntautumisesi mikä tahansa.

Pelkästään kirjoitushaasteille perustuva blogi on pyörinyt jo huhtikuusta 2011 alkaen. Uusia haasteita tulee vähintään kerran viikossa, yleensä maanantaisin.

http://haastavaakirjoittamista.blogspot.fi/

Äänestä

Yhtä vähän, kuin olen kiinnostunut televisiosta tulevista mainoksista, yhtä vähän kiinnostunut olen netin blogeista. Ihailen blogityyppejä korkeintaan siinä, että täytynee olla täysin järisyttävä stressi niillä päällä koko ajan, kun kerran ovat vapaaehtoisesti valinneet menneet menettämään in cognito- ihmisen statuksensa elämässä ja täytyy niillä olla hirveää olla koko ajan ns. naimisissa tietokoneen kanssa. Nuo blogit tuo valitettavasti vaan mukanaan myös narsismin: joskus ehkä 1990-luvulla blogeja piti vilpittömät nörtit ajattelijat, nykyisin nettiblogeilu lienee tienaamiskeino.

En fanita Marxia paitsi matemaatikkona, mutta tossa mitä tulee mieleeni se voisi olla oikeassakin: kun talous ja liike-elämän logiikka tunkeutuu tavallisten ihmisten elämän jokaiseeen sopukkaan - nykyisin härskisti kaupallistetun netin kautta, niin kukaan ei tykkää loppupeleissä kehityskulusta ja sitten käy niin, että rahalla myydään eliittijengille vapautta tietokoneista. Katsokaa, kuinka seuraava bisnes on kännykkävapaa ja tietokonevapaa elämä eliitille.;) No joo, vähän hurja skenaario, mut niin se voisi ehkä vaikka huonossa lykyssä mennäkin, se asia.:)

Yhtä vähän kuin tuntematon tavis kiinnostaisi reaalielämässä henkilönä, yhtä vähän kukaan sellainen kiinnostaisi netissä.

Mitään sellaista asiaa ei ole, mistä en saisi tietoa lukematta nettiblogeja. Enkä ole minkään puolueen kannattaja.

Äänestä

Tuntoja romaanin kirjoittamisesta ja muuta kirjoittamiseen liittyvää. Sivuilla myös linkkisuosituksia ja suosituksia kirjoitusoppaista.

http://kirjailijana.varjohovi.net/

Äänestä

Loistava kirjoittajafoorumi, spkulatiiviseen fiktioon erikoistunut Paperiarkki kaipaa aktiivisuutta! Tulkaa tsekkaamaan: www.paperiarkki.net

Äänestä

Kirjoittamista käsittelevä blogi niille, jotka ovat kirjoittamisesta kiinnostuneita. Artikkeleita kirjoittamisesta itsestään, kirjoista ja kaikesta mikä kirjoittamiseen liittyy pari kertaa viikossa.

Ei ulkomaankuvia, ei ylitaiteellista eikä liian Korkeakirjallista jota ei edes ymmärrä.

http://kirjailijankellarissa.blogspot.fi/

Äänestä

Blogini seuraa romaanikäsikirjoituksen syntyprosessia ja kuvaa rehellisesti kirjoittamisen ihanuutta ja kurjuutta. Kieleltään blogi on helposti luettavaa ja tiivistä. Blogi on suunnattu kaikenikäisille kirjoittamisesta kiinnostuneille harrastajille, vaikka kirjoittajana itse keskitynkin lanuun.
http://elinapit.blogspot.fi/

Äänestä

Perustin blogin matkastani sanataiteen maailmassa. Blogissa luovan kirjoittamisen opiskelua sekä matkaa kohti omakustannejulkaisua.
Humoristinen ote. Sisältää opettajan antamia palautteita.


" Taas yksi sellainen!
Rasittava, itsestään liikoja luuleva pöytälaatikkokirjailija ryömii ulos laatikostaan. Pyrkii ihmisten ilmoille. Ihoille.
Pään sisään. Pyrkii vaikuttamaan tunteisiin. Yrittää ehkä huvittaa, tai itkettää. Ehkä molempia? Vähintään se tahtoo viihdyttää itseään.

Tervetuloa blogiin seuraamaan tätä ryömintää. Apina on vapautettu häkistään! "

http://nuolivaarallista.blogspot.fi/2013/12/apina-vapautettu-hakistaan-karkasin.html

Äänestä

Moi,

Käykäähän vapaasti lukemassa kirja, minkä kirjoitin.

Löytyy osoitteesta http://rptarinoita.blogspot.fi/

" Brittiläinen luontokuvaaja löytää vahingossa Amazonin sademetsään pudonneen pienkoneen. Lentokoneesta löytyy useita laatikoita kokaiinia.

Kuollut lentäjä työskenteli Yhdysvaltain suurlähetystössä Bogotassa, Kolumbian pääkaupungissa.

Dan Gale dokumentoi löydön ja ehtii kertoa asiasta ystävälleen ennen katoamistaan.

Maailman kriisialueilla työskennellyt journalisti, Markus Lindberg, matkustaa Kolumbiaan selvittämään outoa tapausta.

Mutta häntä tiedetään odottaa..."

-----------------------------------------------------------

Sivuja on yli 400, joten päivä pari siihen kannataa varata.

Perusteltua palautetta otan mielelläni vastaan.

Äänestä

juolahdus.blogspot.fi

Äänestä

valkoinenhaivahdys.blogspot.fi

Runoja ja novelleja.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


o8o8 kirjoitti:

Kootaanpa vaihteeksi kirjallisia linkkejä, blogeja yms

Tässä muutama aluksi, täydentäkää, olkaa hyvät!

http://www.facebook.com/lyrusan
http://stoorime.blogspot.com
http://z7.invisionfree.com/Poytalaatikko/index.php?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu