Mikähän siinä on, että kunnat käyttävät konsultteja vähäisissäkin ajatustöissä.
Niinkuin nyt Janakkalakin nurmikon ajamisen tarpeellisuudessa. Kaikki suuremmat asiat tekevät ilman muuta maksetut konsultit, kuten Hämeenlinnan etelärannan suunnitelu.
Onko kunnissa töissä pelkkiä tomppeleita, joilta ei synny yhtään mitään?
Veronmaksajan näkökulmasta on aika kallista pitää yllä saamatonta virkaporukkaa ja maksaa heidän työnsä tekeville kalliille ulkopuolisille suunnitteloijoilla.
konsultit
7
191
Vastaukset
- Kallista on
NOh... Humppilassa yks konsultti suunnittelee lentokenttää ja toinen rauta-aikakylää..............
- kaverille kans
Kunpa joku selvittäisi jonkun kunnan tilinpäätöksestä, kuinka paljon konsulteille on maksettu ja mistä
Konsultit ilmeisesti voitelevat kuntien päättäjiä niin runsaskätisesti, että näiden kannattaa työntää heille veronmaksajien rahoja mitättömissäkin asioissa.
Konsulteissa kun on kuntien virkamiesten opiskelu- ja työkavereita
- kosnultti
Virkamiehethän on sitä varten, että tilaavat konsultit suunnittelemaan töitään.
Sen jälkeen on ikäänkuin helpompaa teetättää ne alaisilla. - ?
Ja konsultiksi valitaan se, joka aina vaalien alla muistaa Puoluetta pienellä rahasummalla.
- vastuuta karkuun
Toimeksiantoa tehtäessä kunnan mies sanoo konsultille, että minkälainen selvityksen tulos tulee olla. Kun selvitys on tehty, virkamies esittelee sen lautakunnalle tai kunnanhallitukselle muka puolueettomana selvityksenä. Vastakkaiset näkökannat jätetään huomiotta, tai niitä vähätellään. Koska virkamiehelläkään ei ole mitään moittimista selvityksen laadusta, asia on nuijankopautuksella selvä.
Virkamies on saanut haluamansa päätöksen ja vastuunsa välttämiseksi menee konsultin selän taakse. Selvityksestä maksetaan sikamainen, eli "kohtuullinen" summa.
Konsultin käyttö on hyvä keino varsinkin siinä tapauksessa, että joku sattuu tästä kunnallisesta päätöksestä valittamaan. Voidaan vedota puolueettomaan selvitykseen.
- kokgreed
Kokoomus, ahneus ja hyvä veli. Tämän päivän sanat.
- laiskuus ja arkuus
Ei ole kiinni puolueista, vaan näitä tehdään kaikissa kunnissa väristä riippumatta.
Kyse on enemmänkin virkamiesten saamattomuudesta, osaamattomuudesta ja vastuun siirtämisestä ulkopuoliselle, jonka tekemästä työstä ei voi valittaa mihinkään, oli se kuinka typerä hyvänsä. Se voidaan vain jättää huomioimatta, mutta lasku siitäkin on maksettava.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.683198Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91851- 1111740
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241249- 1291048
- 99992
- 60944
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67926- 84869
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6865