Että kun katsoo tv:tä kotiteatterin kautta niin pitääkö äänen kuulua kaikista kajareista, tai siis saako sen jotenki kuulumaan kaikista, vai tuleeko se ääni pelkästään sivukajareista tai sit vaihtoehtoisesti keskikajarista ja subbarista ?? Ekaa kertaa kattokaas tällästen kanssa säädän ni en oikein tiedä toimiiko tää nyt oikein vai ei. Ja liitäntöjä ei mee muuta ku scart ja sit muut antenni piuhahelvetit !!
Kotiteatterilla TV:n kuunteleminen ??
Snowman
3456
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Riippuu miten säädät äänet kuulumaan. Voit kuunnella TV:n äänet stereona, jolloin äänet kuuluvat pääkaiuttimista tai sitten Dolby Surround Pro-logic, jolloin äänet kuuluvat kaikista viidestä kaiuttimestä.
Se ei suostu soittamaan tv:tä kaikista kajareista. Ainoastaan ja vaan keskikajarista tai sit etusivukajareista ja subbarista !!
Kaiuttimet menee seuraavasti, keskikaiutin, pääkaiuttimet, ja takana on tehoste- tai takakaiuttimet. Hämää tuo käyttämäsi sanonta "sivukaiuttimet"
Onhan sinulle stereo-tv? Sinne vahvistemeen pitää syöttää stereo-ääntä jos haluaa, että ääntä tulee kaikista kanavista. Lisäksi vahvistimet eivät yleensä osaa tunnistaa, ainakaan kohtuuhintaiset, automaattisesti tuota surround-ääntä jolloin vahvistimesta pitää valita jokin tilatehoste, esim. surround tai jokin vastaava joka kuulostaa omaan korvaan hyvältä.
Lisäksi on hyvä huomata, että takakanava monokanava, eli vaikka kaiuttimia on kaksi kummastakin kaiuttimesta tulee sama ääni.