Windows Server kotiin

aleksiv95

Hei, paljon kysymyksiä tulossa... mutta arvostan jos osaat vastata edes johonkin niistä :)

Aivan oman mielenkiinnon ja oppimisen halun nimissä haluaisin virittää kotiin Windows Server -palvelimen. Tarkoituksena olisi luoda näin kotiin toimialue johon asiakaskoneet liittyisivät ja sisäänkirjautuminen koneille toimisi Active Directoryn avulla jne. Rauta on jo kotona valmiina mutta kaikki lisenssit puuttuvat. Aluksi kysyn, onko homma mitenkään mahdollinen alle 1000 euron budjetilla? Kaksi konetta pitäisi päivittää 7 Home => professional (160€ á) joten lopuille jäisi oikeastaan vain n. 700.

toimisiko esimerkiksi Small Business Server 2003 Windows 7 päätelaitteiden kanssa? mitä sanotte ebay:sta, sieltä näyttäisi saavan kyseisiä serverilisenssejä muutamalla satasella, mutta...?

Onnistuu tai ei, tartteisin lisätietoa CAL-lisensseistä. Tarvitsenko jokaista asiakaslaitetta kohden myös CAL-lisenssin? Vai sisältyykö tietty määrä CAL-lisenssejä Windows Server -lisenssiin? Esim. tuo Small Business Server lisenssi sanoo max 25 käyttäjää, eli onko mukana jo 25 CAL-lisenssiä? Vai menikö vauhdilla metsään? Tuleeko CAL:it asiakaslaitteisiin vai serveriin jolloin serveri sallii tuon kyseisen määrän liitettyjä koneita? vaatiiko muut toimialueeseen liitetyt laitteet lisenssin (file-server/tulostin...)? eikö kotikäyttäjät saisi skipata CAL-lisenssit kokonaan? :D

sitten vielä sellainen että toimisiko koko systeemi 'win 7 Pro Windows Server CAL-lisenssi' -kokoonpanolla? Tarvitaanko muuta?

SUURET kiitokset jollekin joka suostuu selvittämään näitä mulle! :) ja tiedän, vaikuttaa että olen liian pihalla osatakseni lähteä tällaiseen projektiin mutta tekemällä sitä oppii...

3

538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .......

      Asenna palvelinkoneelle Linux Samba (tulee kaikkien linux distrojen mukana valmiina), ei maksa mitään, on toiminut hyvin jo 10 vuotta sitten ja sillä voi täysin korvata windows serverin. Kaikki nt4/2000/xp/vista/7 clientit voi liittää samban toimialueeseen ongelmitta. Käyttäjien kaikki tiedostot ja asetukset menevät samba-palvelimelle, ja sisään voi kirjautua miltä tahansa toimialueeseen liitetyltä koneelta.

      • Hei, kiitos vastauksestasi :) projektini on edennyt siihen vaiheeseen että kotona pyörii Windows Small Business Server Essentials käytetyllä Fujitsun koneella. Tällä hetkellä odotan windows-lisenssiä USA:sta (trial-versio käytössä tällä hetkellä). Koneen sain vajaalla 200:lla (ja riittää ihan hyvin kotiympäristöön), anytime upgrade -lisensseihin meni 3x166,90€ ja Windows Server -lisenssi n. 500 €. Tonnilla siis suunnilleen selvittiin :)


      • hölmöt maksaa
        aleksiv95 kirjoitti:

        Hei, kiitos vastauksestasi :) projektini on edennyt siihen vaiheeseen että kotona pyörii Windows Small Business Server Essentials käytetyllä Fujitsun koneella. Tällä hetkellä odotan windows-lisenssiä USA:sta (trial-versio käytössä tällä hetkellä). Koneen sain vajaalla 200:lla (ja riittää ihan hyvin kotiympäristöön), anytime upgrade -lisensseihin meni 3x166,90€ ja Windows Server -lisenssi n. 500 €. Tonnilla siis suunnilleen selvittiin :)

        tuota, ei sitten tullut mieleen latailla noita winukoita vaikka piraattilahdesta (pirate bay), ei tartte maksella yhtään mitään omista kokeiluista.

        itse olen ladannut kaikki winukat netistä, hyvin ne on aina toimineet, myös server version olen ladannut.

        http://www.piraattilahti.org/browse.php?u=http://thepiratebay.se/search/windows server 2003/0/99/0&b=1

        turha maksaa tonneja jos haluaa kokeilla systeemiä, itse en koe edes mitään väärää siinä että lataan itselleni noita kokeiluja varten.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      260
      4596
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2776
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1119
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    Aihe