Olemme palkanneet tuntipalkkaisen kaverin asentamaan lukkoponttiparkettia (karelia, jos sillä mitään merkitystä on).
Mikä olisi sellainen keskimääräinen asennusvauhti mitä ammattilaiselta voi odottaa (neliöitä per työpäivä)?
Alustan epätasaisuudet on oiottu joten homman pitäisi olla etupäässä latomista ja sahaamista.
Työmatkoista johtuen en pysty tällä hetkellä kovin hyvin valvomaan mitä työmaalla päivittäin tapahtuu, joten olisi kiva olla joku ymmärrys siitä mitä voi olettaa esim viikossa saatavan aikaan....
Parketin asennusvauhti
13
3477
Vastaukset 13
- laergbaldkvb
Kyl se osaa hommansa valvomattakin.Pyydä urakka koko hommasta.
- Kuukauden homma
Ai mitä viikossa saa aikaan ?
Taitaa olla melkonen Kartano sulla ?
50m2 päivässä laittaa kuka tahansa. 100m2 laittaa ammattilainen urakalla.- öris
Jos osaat tehdä 100m2 päivässä yksin niin voin saman tien palkata sut!
Aloittajalle sen verran vihiä että parketteja ei kyllä ammatilaiset koskaan(yleensä) asenna tunti vaan neliö hinnalla. Neliöhinta riippuu sijainnista mutta noin 15-19€m2 on se minkä parkettiliikkeet ottavat. Edellinen herra joka teki 100m2 päivässä meinais 1900€ päivässä.../8 h päivä eli n 240€ tunnissa.....
Jokainen päätelköön siitä mitä mestareita täältä löytyy....
- ....
Nopeus riippuu tosi paljon siitä minkä mallinen asunto on (ympäri kuljettava asunto on erityisen tarkkaa puuhaa, jos koko lattia on yhtenäistä parkettia), miten kynnykset laitetaan, onko putkien läpivientejä ja muita yksityiskohtia ym.
- sffsfsf
asennusvauhti on keskim. 40-60 neliötä/ 8 tunnin päivä
- Nopeaa
Edellinen arvio varmaan lähimpänä. Jos tilat on tyhjiä , eikä tarvitse leikellä mitään läpivientejä tms, niin yhden keskikokoisen huoneen (12-14
2) tekee 2 tunnissa. Joten kyllä minä olettaisin että 100m2 asunto on kolmessa päivässä tehty kaikkine ongelmakohtineen.
- Alvi Kaikkonen
Kyllä 200m2 kämpän laittaa 1,5 päivässä jos on tekijämies ja urakalla tekee. Saahan sitä nyhtää kahvitauoista/sluibailusta vaikka kuinka kovan hinnan, jos vaan asiakas maksaa...
- Matto/Parketti.
Kyllä sitä parhaimmillaan sinne 100m2 hujakoille on päästy.
Tosin silloin saa olla aika selkeä mesta.
Asentaja saa reilun 3e neliö Lautaparketin asennuksesta. Laminaatista hitusen enemmän.
Päivän neliövauhti on keskimäärin jossain 60-70m2 luokkaa.
Sillä tienaa sen parisen sataa päivässä... - Tympeetä hommaa
Lautaparketin tai Laminaatin asennus on tappavaa työtä.
Muutaman asunnon vielä laittelee mutta kun on Kerrostalon kolmaskymmenes kämppä menossa niin alkaa pikkuisen etoa.
Reisilihakset huutaa hoosiannaa ja Polvet narskuu kuin vanhat Oven Saranat.
Mattotyöt on paljon vaihtelevampia.- Anonyymi
Nyt vuosi 2021. 12 tunnin työpäiviä ja ukoille maksetaan noin 300 päivässä.tämä on nyt uudellamaalla .tiedän mistä puhun.neliöitä tulee keskimäärin 80-90 päivässä.laskekaa mitä mulle jää yrittäjänä.voin sanoo että pärjää hyvin ja ei huolta huomisesta.kaikkien kannattaa perustaa oma firma myös putkifirma on kultakaivos eteläsuomessa.urakoista jää 200 euroo joka tunnille.hävetkää isännöitsijät kun ette kerro taloyhtiön asukkaille kokouksissa totta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt vuosi 2021. 12 tunnin työpäiviä ja ukoille maksetaan noin 300 päivässä.tämä on nyt uudellamaalla .tiedän mistä puhun.neliöitä tulee keskimäärin 80-90 päivässä.laskekaa mitä mulle jää yrittäjänä.voin sanoo että pärjää hyvin ja ei huolta huomisesta.kaikkien kannattaa perustaa oma firma myös putkifirma on kultakaivos eteläsuomessa.urakoista jää 200 euroo joka tunnille.hävetkää isännöitsijät kun ette kerro taloyhtiön asukkaille kokouksissa totta.
Puhut vähän mutta paskaa, niille virolaisille ja muille ulkomaanvahvistuksille kukaan ei maksa mistään työstä 300 € päivässä.
Taas joku kateellinen mistään mitään tietämätön yrittää päteä täällä.
Romanialaisille "timpureille" maksettiin yhdessäkin kohteessa 6 € tuntia ja työpäivät olivat 10-tuntisia ja työviikko 6-päiväinen, lauantaina tosin tehtiin vain 8 tuntia töitä.
Putkifirmoille ei urakoista useimmiten jää paljoa käteen 10% voitto on jo huippuluokkaa ja useimmiten menee liki nollaan.
Itse olen "putkialalla" pääkaupunkiseudulla ja en todellakaan perustaisi putkifirmaa. Yritysten liikevaihdot ja voittot löytyvät netistä, sieltä voi katsoa ovatko "kultakaivoksia"...eivät muuten ole. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puhut vähän mutta paskaa, niille virolaisille ja muille ulkomaanvahvistuksille kukaan ei maksa mistään työstä 300 € päivässä.
Taas joku kateellinen mistään mitään tietämätön yrittää päteä täällä.
Romanialaisille "timpureille" maksettiin yhdessäkin kohteessa 6 € tuntia ja työpäivät olivat 10-tuntisia ja työviikko 6-päiväinen, lauantaina tosin tehtiin vain 8 tuntia töitä.
Putkifirmoille ei urakoista useimmiten jää paljoa käteen 10% voitto on jo huippuluokkaa ja useimmiten menee liki nollaan.
Itse olen "putkialalla" pääkaupunkiseudulla ja en todellakaan perustaisi putkifirmaa. Yritysten liikevaihdot ja voittot löytyvät netistä, sieltä voi katsoa ovatko "kultakaivoksia"...eivät muuten ole.Päätellen siitä, että innokkaana kalastajana näen kuinka putkifirmojen "työautot" (harvoin työajossa näkyvät) kuten uudenkarhea 70 000€ Amarok, joka vetää rantaan 50 000€ Silveriä viikonlopun kalareissua varten, niin voi sanoa, että ainakin osa isä-poika-ja transit yhdistelmistä näyttää tuottavan ihan kivasti. Eikä se transitkaan ole ihan hinnaston pohjimmainen, eikä 3-vuotta vanhempi, koskaan.
- Anonyymi
Mikäli tarvitset apua parketin asennuksen hankintaan tai haluat vertailla tarkemmat hinnat? https://www.kodinplaza.fi/ avulla tavoitat helposti yhdellä tarjouspyynnöllä alueellasi toimivat sekä tarjouspyynnöstäsi kiinnostuneet palveluntarjoajat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53907
- 55650
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan64647Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43582Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik33553En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32518Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk5513- 75457
- 37436
- 33435