Esim. haluaisn "työpöytä" ikonin sinne vasempaan reunaan, että ei tarvii avata monimukaisesti Kotikansion kautta.
Tai ehkä olisi parempi jos saisi alapalkin jonne sijoittaisi kyseisen kuvakkeen roskakorin ym. kuvakkeita. Kuten aikaisemmissa Ubuntu versioissa oli.
Tai ehkä olisi parempi jos saisi alapalkin jonne sijoittaisi kyseisen kuvakkeen roskakorin ym. kuvakkeita. Kuten aikaisemmissa Ubuntu versioissa oli.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kovinhan on hiljaista porukkaa täällä kun kysyy jotain tästä uusimmasta jakelusta:(
Oli tätä jossain keskutelussa kehuttukin, eikä minutakaan tämä olisi "hullumpi" kun vain oppisi säätämään tätä ja löytäsi muutkin "palikat".
En löytänyt esim. päivityksen hallintaa, mutta nyt laitoin tähän GENOME työpöydän ja kijauduin sitäkautta ja sielä klikkasin "tarkista päivitykset" niin päivitettävää löytyi yli 400 mekaa.
Hyvä joo. Et sitten huomannut sammuta-valikosta klikata päivityksiä.
GENOME työpöytää ei olekkaan. GNOME on.
Ubuntu Precise 12.04 on julkaistu vasta Beta -versiona. Harva vielä kehitysasteellaolevaa jakelua alkaa testaamaan. Palataan asiaan kun Ubuntu Precise virallisesti julkaistaan 26.4.2012.
Ubuntussa on käytössä Unity eli Gnome:sta oma Ubuntu-virittelynsä.
Kyllä olen testannut jo viime vuodelta asti. Pitää jonkun testailla, että saadaan bugittomampi 12.04 LTS.
http://wiki.ubuntu-fi.org/Ubuntu_12.04_LTS_beta
Ubuntuun saa eri palkkeja tai paneeleita.Docky, AWN, Cairo-dock.