Kypäräkamera tai muu tallentava kamera?

Kuika moni käyttää kameraa ajaessaan ihan matkan tallennukseen? Tiedän että Venäjällä kaikki joilla on varaa siihen videotallentavat koko ajan matkansa. Saa tärkeän todisteen onnettomuuden sattuessa vakuutusyhtiölle ja/tai poliisille.
Itselläni pieni videokamera jolla voi tallentaa 30 min jaksoja kerralla. Sitten taas muistin tyhjennys ja uutta kuvaa talteen. Onneksi ei ole tullut kuviin pahempaa kuin pari läheltä piti tilannetta kun auto tullut kärkikolmion takaa eteen.

3

326

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rtyuioplkjhgfds

      Voisi alkaa käyttämään, kameran pitäisi vain olla sellainen, jonka muistia ei tarvitse tyhjentää manuaalisesti. Tietääkö kukaan mistä sellaisia saa ostaa, autoon myös.

      Joskus ollut tavallinen videokamera pyörässä kiinni, siihenkin tallentunut mielenkiintoisia otoksia, mm pikkupojat kasaamassa tielle kiviesteitä ja kiireesti metsään piiloon kun pyörä lähestyy.

    • GoPro
    • niitähän pitäisi oikeastaan olla pari. toinen suunnattuna eteen ja toinen taakse.
      pelottavimpia ovat takaa tulijat ja liian lähellä ajavat. minulla skootteri joka näyttää rekisterikilpeä lukuunottamatta moposellaiselta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      832
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      790
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      620
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      605
    5. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      595
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      532
    9. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      530
    10. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    Aihe