Oon tässä etsiskelly pöytäkonetta kevyeen pelaamiseen esim: minecraft, WoW, GTA SA, mw........Mikä näistä olis paras?
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/55987/dfjrx/HP-Pavilion-p6-2045sc-Core-i3-2120-4-GB-750-GB-Windows-7
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/55226/dfbnr/Acer-Aspire-X1470-AMD-A4-3400-4-GB-500-GB-HD6450-1
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/55228/dfbnt/Acer-Aspire-X3990-Intel-Core-i3-2120-4-GB-500-GB-Nvidia-510#
lisää saa ehotella mutta hintaa sais enint olla: n550e.
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/55987/dfjrx/HP-Pavilion-p6-2045sc-Core-i3-2120-4-GB-750-GB-Windows-7
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/55226/dfbnr/Acer-Aspire-X1470-AMD-A4-3400-4-GB-500-GB-HD6450-1
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/55228/dfbnt/Acer-Aspire-X3990-Intel-Core-i3-2120-4-GB-500-GB-Nvidia-510#
lisää saa ehotella mutta hintaa sais enint olla: n550e.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kaikissa liian vähän keskusmuistia. Saat paremman koneen kun rakennat sellaisen itse itse valikoiduista osista. Minä en voi valitettavasti osaa neuvoa mutta täällä on asiantuntevaa väkeä neuvomassa että mitkä osat kannattaa valita: http://keskustelu.afterdawn.com/
mikä olis hyvä keskusmuistin määrä?
ja en mielelläni lähtis ite kasaamaan.
Hyvä olis 2x4GB eli 8GB kun muisti on vielä halpaa. Mutta 2x2GB eli 4GB
on riittävä myös.
Eli noilla koneilla pelailis.....joo en tiiä paljon näist tietokone jutuist :D??
ja siis voiko tota keskusmuistia jutenki suurentaa ostamalla suuremman?
Voihan keskusmuistia asentaa lisää jos vaan emossa on tyhjiä muistipaikkoja.
Ja aiempaan sen verran että kyllä noilla vanhoja pelejä pelailee ( GTA SA jne..)
En itse löydä halpaa konepakettia jossa olis 8gb keskusmuisti, jos mahollisesti löytäisitte nii voisittekos linkittää.
nyt huomasin muuten että ainakin tossa http://www.verkkokauppa.com/fi/product/55987/dfjrx/HP-Pavilion-p6-2045sc-Core-i3-2120-4-GB-750-GB-Windows-7
on 2 muistikantaa(max 8gb) eli jos ostaisin siihen toisen 4gb keskusmuistin niin pääsisin pelailee, vai??
Niin, siis kyllä sä pelailet ihan hyvin sillä 4GB.lläkin. Ja varsinkin vanhempia pelejä.
Mutta mitään uudempia tai raskaampia pelejä ei noilla esimerkki koneilla pelata.
Ja täydennän vielä että noilla koneilla ei pelaa uudet pelit siksi, että niisä on riittämätön näytönohjain. Muistin määrällä ei niinkään väliä kunhan väh. 4GB.
Toimisko Mw,minecraft , wow.?
Kasasin koneen ite ja ei se loppujen lopuks nii vaikee oo =D 600eurol saa 1200 euron arvosen koneen oli viel valmiiks ostannu 1 teran lisämuistii (hyvin pyörii pelit)
Pistätkö linkin mistä voisin kasata ittelleni koneen. Ja jos voisit kasata sellasen hyvän paketin.....En muuten ite yhtään osaa kasata, niin olisko sellasta kauppaa missä ne kasais mahollisimman halvalla :D??
en löytänny mitää paikkaa mis ne kasais koneit mut löysin näist osist listan kannattaa kyl ostaa parempii ku nois osis=
http://www.ouka.fi/taito/suomiverkossa/Tietokoneen komponentit ja kasaus.pdf
mut voit voit ettii yhtiön joka kasaa noit koneit. (osat mukaa kasauksee)
mut muuten tol budjetil saa aika hyvän peli koneen kuten ton kolmannen koneen tost listast. kannattaa ostaa lisämuistii peleille.
http://www.tietokonekauppa.fi/?koodi=85991 täältä ainakin löytyy tk:n itte kasaamia
pelikoneita :)
ja tosiaan tuolla budjetilla suosittelen tätä kyseistä konetta ;)
osta huutonetistä käytetty. Saat hyvän halvalla.