Jyrsijöiden kesyyntymisestä

näinon

Miksi mulle sattuu aina lemmikkejä, jotka purevat tai ovat muuten vain niin arkoja, että uskaltavat tuskin liikahtaakaan kun häkille menee hoitotoimia suorittamaan? Elämäni aikana minulla on ollut 11 eri jyrsijää, ja näistä ainoastaan yksi on ollut ja on edelleen erittäin kiltti ja rohkea minua kohtaan, aivan toista luokkaa muiden kanssa. Muista 3 on joskus purrut minua ( vain yhden puremasta olen saanut verta vuotavavia haavoja, mutta kuitenkin ), ja loput kuusi ovat sitten olleet niin arkoja, että pienen odottelun jälkeen uskaltavat tulla nuuhkimaan kättä, mutta pian jo juostaan pakoon.

Olen aina yrittänyt seurustella lemmikkieni kanssa paljon ja käsittelen niitä päivittäin, mutta silti mikään ei tunnu muuttuvan. Hankin pari kuukautta sitten kaksi rottaa, jotka ovat hieman rohkeampia kuin minulle tullessaan, mutta silti ovat koko ajan varuillaan. Toinen jopa puree sormeani joskus pinnojen välistä. Minua suututtaa lukea keskustelupalstoilta sellaisia viestejä, joissa ihmiset hehkuttavat miten he saivat juuri uuden lemmikin, ja jo seuraavana iltana se tulee nuolemaan kättä ja nukahtaa viereen.

En ymmärrä mitä teen väärin; minussa täytyy olla ihmisenä jotain pahasti vialla.

4

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+16

      Mistä hankit eläimesi? Jos eläinkaupasta tai sellaiselta kasvattajata, joka ei niitä pahemmin käsittele, ei ole ihme jos eivät ole kesyjä. Rottien kohdalla pitää ehdottomasti antaa ihmiskontakteja paljon ennen luovutusikää, muuten saattavat pysyä arkoina koko elämänsä. Hiirten kohdalla käytännössä vain jalostuksella on vaikutusta; jos hiiret ei ole käsikesystä linjasta, ne ei kesyynny vaikka kuinka käsittelet. Itse en käsittele hiirenpoikasia kuin muutamia kertoja ennen luovutusikää, mutta silti ovat hyvin käsiteltävissä aikuisina. En myöskään läärää hiiriä mielin määrin muutenkaan, mutta hyvin osaavat käsissä käyttäytyä.

      Miten toimit rottien tultua? Aloitko heti käsitellä niitä vai annoitko olla "omissa oloissaan" ja tutustua "omaan tahtiinsa"? Jos ovat paikasta, jossa niitä on käsitelty kunnolla, sitä käsittelyä on jatkettava heti ensimmäisestä päivästä lähtien. Rotilta ei kysytä, haluavatko tulla läärityiksi vaan sinä otat ne häkistä ja seurustelet niiden kanssa vaikka väkisin. Rotat on saatava häkin joka nurkasta kun niin haluat. Meillä tällä systeemillä joka ikinen rotta on viimeistään viikon päästä tullut häkin luukulle oma-aloitteisesti ja siitä syliin - kunhan on "pakkototuttanut" ne ensin omistajaan.

      Muista jyrsijöistä ei ole pahemmin kokemusta, mutta mm. gerbiileistä olen kuullut, että eivät aina edes kovin hyvin kesyynny eivätkä ole lajina sellaisia eläimiä, jotka ihmiskontakteja aktiivisesti hakisivat (itse asiassa vain rotta lukeutuu oman käsitykseni mukaan näihin - kun ovat kunnolla käsiteltyjä ja omistajaan hyvin totutettuja).

      Eli kerrohan hieman tarkemmin, miten olet eläintesi kanssa toiminut, silloin saat paremmin vinkkejä.

    • 19+4

      Lisättäköön vielä, että nuorilla rotilla on joskus taipumus nakrata sormia, mutta puremiksi niitä ei voi sanoa. Purema=iho rikkoutuu, verta tulee. Näykkäisy=iho pysyy ehjänä.

    • Gebu

      13 16:lle!!!

      Kuules nyt vain! Minä loukkaannuin tekstistäsi SUURESTI! Ensinnäkin mistä helkkarista olet saanut päähäsi tuon kumman ajatuksen gerbiileistä? Anteeksi nyt jos loukkaan tai aiheutan pahaamieltä aloittajalle. Itse omat gerbiilini viihtyvät tosissaan sylissä... Kun päästän ne juoksemaan lattialle kaikki 4tulevat sohvalle kanssani ja tekevät pesän viltistä ja usein tulee ''pyytämään'' rapsutuksia ja silityksiä. Onkohan sinulla itselläsi 8vuoden kokemusta kyseisestä lajista että itse voit noin sanoa? minulla on! Vain yksi gerbiilini on KERRAN näykkäissyt minua ja sitten oltiin heti pyytelemässä anteeksi kiivellen kädellä. Voi v***u sun kanssas!

      Alottajalle.

      Hei :) Mukavaa kun olet ''utelias'' tietämään miksi näin on. Useinhan kaikki
      myyvät lemmikkinsä heti tai muuta vastaavaa... Ystävälläni oli sama ongelma sen takia koska käytti vahvaa hajuvettä, mutta nykyään ystäväni kani suostuu oleskelemaan ystäväni kanssa. Itselläni olen joutunut rotan kanssa samaan tilanteeseen, rottani ''hyökki'' minuun kokoajan, mutta olinhan ottanut sen eläinsuojelusta. Sain asian hoidetuksi näin: Otin rottani sohvalle (ystäväni oli vieressä valmiina ottamaan rotan kiinni jos karkaisi), sohvalle rotta meni mahdollisimman kauas minusta mutta sitten otin käteeni leivänpalan ja herkkuraksuja... Rottani tuli heti hajunperässä kädelleni syömään.
      Voit koittaa antaa rotallesi herkkuja kädestä jne!

      • Sedä

        Jos osaisit lukea, olisit nähnyt että edellinen nimen omaan kertoi että hänellä EI ole mitään kokemusta esim. gerbiileistä ja että hän EI tiedä kesyntyvätkö ne vai eivät ;) Miten tuosta voi kukaan suuttua?

        Rottien kohdalla kyse voi olla sukupuolestakin, sylissä nukkujat ovat useimmiten uroksia ja naaraat vilkkaampia. Omat rottani ovat myös tietylä tapaa varuilaan ja säikähtävät esim. aivastuksia, joten niiden kanssa pitää olla hieman rauhallisempi kuin vaikkapa joidenkin koirien (toisaalta asuvatkin omassa rauhallisessa huoneessaan suojassa normaalilta meteliltä). No joka tapauksessa ensimmäinen vastaus oli täyttä asiaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      368
      2278
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      54
      1751
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      155
      1389
    4. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1348
    5. 153
      1326
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1171
    7. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1162
    8. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      85
      1122
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1067
    10. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      1022
    Aihe