Mun s 60 .stä meni vasen takavako pimeeks. Vilkut ja jarruvalo toimii. Muuten pimeenä.
Aluks oli vaan yks polttimo pimeenä ,-nyt koko kompleksi.
Missä rasiassa niistä kolmesta takalamppujen varokkeet ovat?
Jos ei varokevika,-niin mikä sitten? Voiko polttaa varokkeen kun yks palanut rasittaa muita ja ylikuormituksen takia polttaa SULAKKEEN?
Tell me?
6
169
Vastaukset
- DX
Vaihda molemmat lamput, myös oikealle puolelle!
- Ohjekirja auttaa
Koska et mainitse autosi vuosimallia, niin eiköhän sielä löydy perinteiset lamput, joilla on vaan ikä tullut täyteen. Avaa tavaratilan peitekansi ja sieltä ne löytyy. Olet varmaan katsonut auton ohjekirjasta, kuinka ne vaihdetaan. Sulake EI ole palanut, joten tarkista ne lamput. Osta muutama lamppu valmiiksi tarvikeliikkeestä tai markettien autotarvikepuolelta, ei maksa montaa euroa. Teho 5W, kanta BAY15d, eli ihan perinteinen kaksinapainen lamppu, ellei kyseessä ole joku LED-viritys?
- Vauhti-Liisa SumMuM
Ostin polttimot Kaksi kappaletta ja taas palaa..Ihmeellistä että toinen polttimoista näytti olevan ehjä. Lanka ei ollut poikki. Vaihdoin senkin ja sitten toimi..
Sulakkeisiin en kajonnutkaan. Kiitos! - jope879
Vauhti-Liisa SumMuM kirjoitti:
Ostin polttimot Kaksi kappaletta ja taas palaa..Ihmeellistä että toinen polttimoista näytti olevan ehjä. Lanka ei ollut poikki. Vaihdoin senkin ja sitten toimi..
Sulakkeisiin en kajonnutkaan. Kiitos!En tiedä minkäikäinen tuo Vauhti-Liisan Volvo on. Itsellä ollut 6v. -01 mallinen ja täytyypi sanoa, että kyllä niitä takapolttimoita saa aika usein olla vaihtamassa.
- volvonmiäts
jope879 kirjoitti:
En tiedä minkäikäinen tuo Vauhti-Liisan Volvo on. Itsellä ollut 6v. -01 mallinen ja täytyypi sanoa, että kyllä niitä takapolttimoita saa aika usein olla vaihtamassa.
En tiedä minkäikäinen tuo jope879:n Volvo on. Itselläni oli 1999 mallinen s80 t6 volvo, eikä siinä ollut 6 voltin sähköjärjestelmää, ja moottorikin oli suora kuutonen.
- vghjjbnkjbkjhj
Noita takavalopolttimia tuntuu menevän, vaihdan ne aina pareittain, muita ongelmia ei ole ollut lainkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3406345Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483786- 81953
- 52870
- 56816
- 41810
Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista
Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v8793- 68790
Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,132769Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue14691