Jos Myyrmannin pommimies Petri Gerdt olisi jäänyt henkiin, veikkaan että hänen saamansa rangaistus olisi ollut seuraavanlainen.
Syytteet:
10 kuolemantuottamusta, vaaran aiheuttaminen
Rangaistus:
2v vankeutta josta ensikertalaisena istuu puolet
Oikeudessa oltaisiin sitten oltu huppu päässä ja mumistu jotain epäselvää.
Syytteet:
10 kuolemantuottamusta, vaaran aiheuttaminen
Rangaistus:
2v vankeutta josta ensikertalaisena istuu puolet
Oikeudessa oltaisiin sitten oltu huppu päässä ja mumistu jotain epäselvää.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ja keskity miettimään, miten korjaisit omaa käyttäytymistäsi.
"Törkeä tuhotyö
Jos tuhotyö tai liikennetuhotyö tehdään
1) aiheuttaen suurelle ihmismäärälle vakavaa hengen tai terveyden vaaraa,
2) (...)
3) (...)
ja rikos on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästä tuhotyöstä vankeuteen vähintään kahdeksi ja enintään kymmeneksi vuodeksi."
"Murha
Jos tappo tehdään
1) (...)
2) (...)
3) vakavaa yleistä vaaraa aiheuttaen tai
4) (...)
ja rikos on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava murhasta vankeuteen elinkaudeksi."
Rnagaistus: elinkautinen vankeus, mikäli tekijä oli teon hetkellä 18 vuotta täyttänyt. Muussa tapauksessa asteikko olisi 2-15 vuotta ehdotonta vankeutta, jolloin saisi 15 vuotta.
Ei, ei ja ei!
Koska ei olisi pystytty osoittamaan että Petrin tarkoitus oli nimenomaan räjäyttää pommi myyrmannissa (ehkä hän oli vain läpikulkumatkalla) eivät syytteet murhasta taikka tuhotyöstä olisi tulleet kyseeseen. Petri olisi ollut jo vapaalla jalalla ja lomilla tuota pikaa!
Entäs tämä uusi tapaus myyrmannissa postinjakajan surma. Onko mamut asialla kun ei kerrota nimiä häh
kerttimies posahti kappaleiksi oman tekeleensä mukana. Joskus se pahakin saa palkkansa :-)
hyvinpä sopii hymiöt näihin juttuihin, ei sullakaan taida viisari kiertää täyttä ympyrää...
No ehkä sitten puoliympyrän mutta kertille se oli ihan oikein että kuoli. Sääliksi vain käy niitä muita ihmisiä.
Pomminvirittäjät sietääkin kuolla.