Moi!

Mikäköhän raskausviikko mulla pitäis olla nyt menossa, kun ovisplussa oli kp 22 (12.3) ja nyt menkat myöhässä ja plussasin raskaustestillä kp 39 eli tän viikon torstaina? Ja huolestuttaa kun ei ole raskausoireita, mahassa vaan tuntuu menkkamaisesti. :/
3110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ystävä hyvä, ei niitä raskausoireita tule kaikille ollenkaan. Lisäksi olet niin alkuvaiheessa raskautta, että tuollainen menkkamainen olo on useilla se ainut raskausoire. Raskaushormonimäärät eivät ole niin suuria alussa, että mitään valtavaa oirekirjoa olisi. Suurimmalla osalla esimerkiksi pahoinvointi alkaa vasta siellä 7.-8. raskausviikon tienoilla. Raskausviikkoja sulla on arviolta 4 4 tai 4 5, ovis tulee yleensä parin päivän sisällä ovisplussasta. Viidennellä viikolla siis olet.

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta. Hyvä kuulla, että menkkamainen olo on normaalia raskauden aikana ja että ei haittaa, vaikka ei ole vielä raskausoireita :) Tässä vaan jännittää paljon ku olin raskaana mut tuli viime vuoden joulukuussa keskeytynyt keskenmeno ja sitä ennen oli tuulimunaraskaus ja keskenmeno. Toivottavasti nyt kaikki menis hyvin.

    Äänestä

  • VauvaaVailla kirjoitti:

    Kiitos vastauksesta. Hyvä kuulla, että menkkamainen olo on normaalia raskauden aikana ja että ei haittaa, vaikka ei ole vielä raskausoireita :) Tässä vaan jännittää paljon ku olin raskaana mut tuli viime vuoden joulukuussa keskeytynyt keskenmeno ja sitä ennen oli tuulimunaraskaus ja keskenmeno. Toivottavasti nyt kaikki menis hyvin.

    Juu, ihan normaalia on, minulla oli melkein pari viikkoa sellainen olo, että menkat alkaa hetkellä millä hyvänsä. Muut oireet alkoivat vasta siinä rv 8. Mutta eipä niitä onneksi kuulunut. Toivotaan, että kaikki menisi hienosti tällä kertaa sinulla!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


VauvaaVailla kirjoitti:

Mikäköhän raskausviikko mulla pitäis olla nyt menossa, kun ovisplussa oli kp 22 (12.3) ja nyt menkat myöhässä ja plussasin raskaustestillä kp 39 eli tän viikon torstaina? Ja huolestuttaa kun ei ole raskausoireita, mahassa vaan tuntuu menkkamaisesti. :/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu