Joko olet nähnyt leskenlehtiä ?

Miksi sitä muuten sanotaan leskenlehdeksi ?
19125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Koska kukka on yksin. Lehdet kasvavat myöhemmin? Toivottavasti on tiedon väärti tuo luuloni. :)

Äänestä

Eipä uskoisi kukkaa ja lehteä pariksi, kukka pieni, lehti kuin raparperillä. Liikuttavaa kun se miniaurinko nousee loan keskeltä. Krookuksia oli jo yhden kerrostalon kivijalan vieressä. Mitenkähän käy yöpakkasilla, minulla jo narsissit nousseet kymmenisen senttiä.
Virpojia on kulkenut rimputtamassa ovikelloa, viimeisille en enää avannut, kun karkit loppui enkä rahaa anna.

Äänestä

Enpä ole leskenlehteä tussilago farfara vielä tänä keväänä luonnossa tavannut, muttei siihen monta aurinkoista päivää kyllä enää tarvita, kun jo peittää saviset tien vierien pengermät.
Odotellaan!

Äänestä

kiitos valistuksesta, mutta tietääkö kukaan miksi se leskenlehti niin kuin voikukkakin, sulkee yöksi ne , mitkä ne on ne keltaiset niinkuin karvaiset jotka kukan muodostaa. ?

Äänestä
  • Emin ja heteiden suojaksi kaartuvat terälehdet ja verholehdet yön ajaksi kylmyyden tai kosteuden varalta, niin olen ajatellut.

    Äänestä

Niin leskenlehden kuin voikukankin kukka on mykerö, joka koostuu sadoista pienistä kukista. Niiden mykerö sulkeutuu valon vähenemisen ja lämpötilan laskun mukaan. Kukka kaiketi suojaa sillä siemenaihettaan tuhoutumasta.

Äänestä
  • Leslenlehden kamsamomainen nimi on "yskän kukka". Kukkaa onkin käytetty hengitystä helpottamaaan. Se on kuitenkin myrkyllinen ja syöpääkin aiheuttava.

    Äänestä

  • En malta nukkumaan mennä, kun toinen toistaan ihanampia siemenaiheita koskevia naisten ajatuksia tulee. Mykeröiseni, ottaako Katleia lentosuukon vanhalta ukolta ?

    Äänestä

  • kevään erkki kirjoitti:

    En malta nukkumaan mennä, kun toinen toistaan ihanampia siemenaiheita koskevia naisten ajatuksia tulee. Mykeröiseni, ottaako Katleia lentosuukon vanhalta ukolta ?

    Perille tuli nam! Minä jo ehdin olla satulle katteellinen.

    ps. Taisi aloituksestasi jäädä yksi kirjain pois - kevään merkki -, näin arvelen, sillä erkki kirjoitetaan Erkki.

    Äänestä

En ole leskenlehtiä vielä nähnyt, mutta sinivuokko kukkii pihassamme kiven juuressa. Sellaisen mukavan havainnon tein tänään.

Krookuksia ja helmihyasinttejä on muutama jo kurkistellut eteläisellä seinämällä.
Nyt taitavat peittyä kaikki lumeen.

Joku eläin käy napsimassa krookusten lehdet. Lieneekö pupu vai fasaani? Molempia tuossa on pyörinyt.

Sinitiainen on jo varannut pesäpöntön itselleen. Uuuterasti jo kantaa kuivia heiniä pönttöön. Saa nähdä, ilmestyykö kirjosieppo taistelemaan reviiristä.
Vielä ei ole sieppoa näkynyt.

Äänestä

Nyt kyllä pitää Sadulle lähettää lentosuukko, saat itse päättää otatko vastaan. Emilehdet ja verholehdet, ihan tässä vanha ukko tulee kevätmielelle.

Äänestä
  • Sain kiinni, kiitos!
    Juuri kun oli sulkemaisillani koneen.
    Tässä sinullekin:

    Äänestä

Täälläkin hassunhauskoja kevättunnelmia alkaa olla
ankeiden keskustelujen jälkeen. Miellyttävä muutos!

Äänestä

Leskenlehtiä pilkahteli tien pientareella joitakin. Ostin parvekkeelle muutaman pikkunarsissi ruukun vähän niinkuin omaksi iloksi. Pe - la välinen yö oli pakkasyö ja ruukut parvekkeella.

Aamulla huomasin lehdet ja kukat olivat kohmeisia, joku kukka nuukahtanut kylmyydessä. Oli se ihmeellistä kun otin ne sisätiloihin, ne eivät olleet moksiskaan jäätymisestä, nyt on nuput auenneet loistamaan. Kuinkahan paljon ikkunarsissit kestävät kylmyyttä, asteissa?

Äänestä

Minulla on pikkunarsissit ollut ruukussa ulkona kolmatta viikkoa, sisällä olleet kuihtuivat viikossa. Ostin myös perunanarsisseja, joissa on pyöreät kerrotut kukinnot. Nimi on hyvin arkinen, mutta se tuoksuu ihanalle toisin kuin narsissit yleensä. Suloisia asetelmia saa myös helmilijoista ja krookuksista pääsisäispöytään, sitten voi istuttaa ulos. Täällä on ollut viiden asteen ytöpakkasia, mutta hyvin ovat ne tete a tetet (aksenttimerkkejä en yrittänytkään) pärjäilleet. Niitä saa viidellä eurolla kolme kappaletta.

Eteläisellä seinustalla oli jo muutama krookus kukassa, saa nähdä, miten lumihunnusta selviävät. Puutarhalehdessä suositeltiin lumikerroken laittamista sipulikukkien versoille, etteivät palellu. Nythän luonto hoiti sen asian. Jouluruusu kestää hyvin, hangesta se aina nostaa ensimmäisenä kevään airuena vaaleapunervat kukkansa. Turun puutarhamessuilla oli valtavat kukkameret, mitä ihmeellisimpiä sipulikukkiakin . Ostin jaloleinikin mukuloita, jos nyt onnistuisivat. Niissä on ihania värejä, kukinnoissa ruusunmaiset terälehdet hyvin tiheästi kerrannaisina, vähän kuin kulleroilla. Ihanaa aikaa tämä alkukevätkin, maasta putkahtelee aina uusia ihanuuksia, niin kuin tuo leskenlehtikin !

Äänestä
  • Voi, voi sentään!

    No olenhan minäkin tietysti nähnyt leskenlehtiä, muttä viime kesänä. Meillä on reilusti puolimetriä lunta jokapaikassa, ja kovat hangenkuoret. Ja kymmenen asteen aamupakkasia on luvassa ainakin lauantaihin asti. Etemmäs eivät vielä ennustele. Ei sieltä leskenlehdet, eikä muutkaan vielä päätään nostele pitkään aikaan. Sisällä kyllä vihertää jo kovasti. Ja ahdastakin alkaa tulla ikkunoiden äärellä. Pitäisi saada taimet jo kiireellä kasvihuoneeseen, mutta täytyy vielä tämä viikko koittaa kestää, kun on nuo yöpakkaset noin kovia.

    Kyllähän ne luonnon kasvit on kovia kestämään sen takatalvenkin. Ja orvokki se vasta kestääkin. Ostin toissa vuonna pääsiäiseksi keltaisia kukassa olevia miniorvokkeja, ja istutin ne ulos ruukkuihin oven pieleen. Öisin oli silloinkin kovia pakkasia, ja kasvusto jäätyi ihan kovaksi. Mutta kun sulivat, niin ei mitään merkkiä, että olisivat jotenkin kärsineet, kukkivat koko kevään komeasti.
    Mukavaa kevään odotusta kaikille!

    Äänestä

Naaurin akka( Leski) luki parvekkeella lehteä, onkoon se sitä lesken leskenlehteä.....

Äänestä
  • Näin paljon oikeita kukkaisnaisia, kiitos nyt ihan jokaiselle ja lentopusu kelle kelpaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kevään erkki kirjoitti:

Miksi sitä muuten sanotaan leskenlehdeksi ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu