Jenkeissä kuka tahansa saa ilmeisesti ottaa valokuvia julkkiksista mitä ihmeellisimmissä tilanteissa. Ilmeisesti "tavallisista" ihmisistä ei saa ottaa kuvaa. Miten suomessa. Voinko vain pysäyttää auton ja avaan ikkunan ja otan "teleskooppiputkeni" esille ja rupeen valokuvaamaa tavallista pariskuntaa. Soittavat varmasti poiisit paikalle. Missä menee sallimisen raja. Ovatko kaikki ihmiset julkkiksia.
Kuka on Paparazzi ?
6
205
Vastaukset
- Papparazzi
Saat ottaa kuvia kenestä haluat, missä haluat poislukien kotirauhan piiriin kuuluvat mestat. http://fi.wikipedia.org/wiki/Kotirauha
Kuvien julkaiseminen on sitte aivan toinen juttu mut sitähän sä et kysyny. - Julkku-Tulkku
"Voinko vain pysäyttää auton ja avaan ikkunan ja otan "teleskooppiputkeni" esille ja rupeen valokuvaamaa tavallista pariskuntaa."
Voit, jos se onnistuu.
Eli et ole täysin lahjaton.
"Soittavat varmasti poiisit paikalle."
Olen monesti kuvannut kadulla olevia ihmisiä, jopa pariskuntia.
Eivät ole soittaneet kun korkeintaan naapurin Lissulle, että olikos se huominen kahvittelu klo 15 vai klo 16.
"Missä menee sallimisen raja"
Siinä kohtaa kun nainen sanoo "Ei", "emmääoikeintiedänääs" tai "tarjooks viel yhden siiderin?".
"Ovatko kaikki ihmiset julkkiksia. "
Eivät ole.
Esimerksiksi yhdeksännellä kuulla oleva, vielä äidin mahassa oleileva lapsi, ei ole julkkis. - kylävaan
"Voinko vain pysäyttää auton ja avaan ikkunan ja otan "teleskooppiputkeni" esille ja rupeen valokuvaamaa tavallista pariskuntaa."
Voit. Ja voit käyttää sitä kuvaa esim. uutiskuvana.
Sen sijaan jos haluat käyttää sitä kuvaa mainoksessa, sinun on pyydettävä kuvan henkilöiltä lupa.
Tämä sitten ihan Suomen lakien mukaan. Esim. Portugalissa ilmeisesti pitää kysyä lupa aina kun kuvaan tulee joku henkilö. Näin ainakin dpreviewin forumissa valitettiin joku aika sitten.
Ja tietenkään sillä teleskooppiputkella ei sitten sihdata mihinkään kotirauhan piiriin kuuluvalle alueelle!- Julkku-Tulkku
"Esim. Portugalissa ilmeisesti pitää kysyä lupa aina kun kuvaan tulee joku henkilö."
Näin on kaiketi myös Ranskassa.
Ihmisillä on joissain maissa ns. oikeus omaan kuvaansa, vai miten se nyt olikaan väännetty.
- epätietoinen54646
No entäs jos alkaa Amsterdamissa kadulla kuvaamaan, kuvaan tulee vahingossa joku heroinnikauppias, joka lähtee perään kun huomaa tilanteen?
Onko juostava pakoon vai mitä on tehtävä tässä tilanteessa?- Julkku-Tulkku
"No entäs jos alkaa Amsterdamissa kadulla kuvaamaan, kuvaan tulee vahingossa joku heroinnikauppias, joka lähtee perään kun huomaa tilanteen?
Onko juostava pakoon vai mitä on tehtävä tässä tilanteessa? "
Tee siitä Reindeerspotting- tai 'Snatch' -tyyppinen videotaideteos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632132Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51785Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361278En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71950Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21855Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112762Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38719- 19706
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689