pakokaasut

Astmaatikon vaivaa

mulla ollut astman pahenemisvaihe pitkään.. syistä.
Nyt toipumassa jotenkin..ulkoilla pitäs mutta ihan kuin saisin oireen pakokaasuista..Huomion tein jo viime talvena.

Menen aamulla aikaseen kävelylle ja illalla myöhään juuri siksi.

Pahinta on naapurin autontyhjäkäynti..wc ja sauna juuri sillä kulmalla tehty seinäänkin, ilmastointi putki katossa molemmissa.Talvella seesteisellä säällä ihankuin olsiin haistanut pakokaasun.Hän tyhjäkäyttää autoa 10-30min.
Kuntoutuskin oli kaupungin keskellä.. palasin sairaana kotiin 2vk kipee sen jälkeen..
Voiko olla vai kuvitelko?
Tänään auton-tyhjäkävi 25min..tunnin päästä pääkipu ja astmaoire puolituntia kesto päivällä. Kokeilen löytää syitä oireiluun.Hajusteet tuoksut pölyt laukaisee.

3

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jhkjhkl

      Oletko ollut tekemisissä formaldehydin kanssa ?

    • paha astma

      Pakokaasujen kanssa myös ongelmia esim. liikennevaloissa. Erityisesti pakkaskelillä ne bensat, joissa etanolia enemmän saa keuhkoputket supistumaan rajusti ja avaava ei auta. Tankkaan aina 98:a ja aina samalta asemalta. Viikko sitten tankkasin toisen aseman bensaa ja se käsi, joka oli pistoolissa oli aivan poltteinen, punainen ja nokkosrokkoa täynnä tankkauksen jälkeen. Tiedän, että reagoin etanolille oli se sitten missä tahansa, mutta että ihottumareaktio, ei ole tullut aiemmin. Etsin tietoa mitä bensa sisältää, mutten oikein löytänyt. Miten formaldehydi liittyy bensaan? Olen nimittäin sillekin herkistynyt ja lievästi allerginen.

    • Ghikiijb

      Pakokaasut sis. FA:ta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      117
      10282
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5020
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2201
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1914
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      991
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      983
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    Aihe