Ystävän kehuskelu ja pinnallisuus

sinisilmäkö..?

Kysessä on siis naispuolinen kaverini, jonka olen tuntenut jo pidemmän aikaa.

Jo tuttavavuuden alussa panin merkille että hän on tavattoman kiinnostunut ulkonäöstä ja kaikenlaisista hyvinkin pinnallisista asioista.
Ei tämä sinällään ole paha asia että haluaa itsestään huolta pitää, mutta kun se ei jää siihen.

Hän kommentoi muiden ulkonäköä ja myös minä olen saanut kuulla osani.
Esimerkiksi baarissa hän on arvostellut muiden vaatteita, tuntuu ettei hän voi hyväksyä muuta tapaa olla kuin oma ulkonäkönsä.
En ole koskaan arvostellut hänen ulkonäköään, minusta kavereita ei valita sen perusteella.
Minä en vain tunnu kelpaavan hänelle omana itsenäni. Esimerkiksi baariin lähtö hänen kanssaan tuntuu ahdistavalta, välillä tulee sellainen olo kuin tämä ihminen haluaisi pukea minua kuin nukkea. Niinkuin minun ulkonäköni pitäisi olla samanlainen tai juuri sellainen kuin hän haluaa.

Hän heittelee pisteliäitä tai hyvinkin suoria kommentteja vaatevalinnoistani tai kommentoi todella tökerösti jotain mitä minulla on tai vaikkapa tekemiäni valintoja. Hän myös aina tuntuu löytävän vikaa kaikesta mitä näkee vaikka minun kodissani. Ja tämän päälle hän on alkanut hyvinkin määräileväksi.

Usein tapaamiset tämän ihmisen kanssa ovat sellaista kehuskelua hänen osaltaan. Ts.saan nähdä kaikki hänen ostamansa uudet asiat ja kuulla keihin kaikkiin hän on tutustunut. Kaikkea leimaa sellainen kehuskelu.

Olen tähän mennessä hyväksynyt hänet sellaisena kuin on mutta nyt alkaa keittää yli. Ennen jokaista tapaamista ja tapaaminen jälkeen on jotenkin paha olo.

Miksi toinen käyttäytyy näin?
Onko tämä ihminen edes ystävä vai jotain ihan muuta?
Välillä mietin että olenko vain liian herkkä arvostelulle mutta luulen että hän loukkaantuisi pahasti jos alkaisin arvostella samanlailla takaisin.

2

533

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -

      Jos hänen sanomisensa tuntuvat pahalta, huomauta häntä siitä. Kuulostaa siltä että olet katsonut hänet toimintaansa hiljaa jo jonkin aikaa. Älä aseta itseäsi kynnysmatoksi moiselle ihmiselle, hän saattaa saada jotain kieroa nautintoa tylyttämisestäsi.

      Suorasukaisemmin analysoituna sanoisin kuitenkin että "ystäväsi" on vitun paska tyyppi eikä ansaitse seuraasi. Laita luu kurkkuun ja arvostele hänet maan rakoon ja sen jälkeen etsit uuden ystävän.

      • neuvo...

        Ihan kuin siskoni Yöks..onneksi huomasin ajoissa ottaa välimatkaa häneen, Samoin minulle tuli paha olo tapaaamisten jälkeen.
        Harvenna tapaamisia ja jos mahdollista jätä tämä ystäväsi.
        Hänessä on narsistisia piirteitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      113
      1060
    2. 65
      993
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      92
      763
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      733
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      41
      665
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      34
      637
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      66
      597
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      572
    9. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      27
      559
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      498
    Aihe