Ystävän kehuskelu ja pinnallisuus

sinisilmäkö..?

Kysessä on siis naispuolinen kaverini, jonka olen tuntenut jo pidemmän aikaa.

Jo tuttavavuuden alussa panin merkille että hän on tavattoman kiinnostunut ulkonäöstä ja kaikenlaisista hyvinkin pinnallisista asioista.
Ei tämä sinällään ole paha asia että haluaa itsestään huolta pitää, mutta kun se ei jää siihen.

Hän kommentoi muiden ulkonäköä ja myös minä olen saanut kuulla osani.
Esimerkiksi baarissa hän on arvostellut muiden vaatteita, tuntuu ettei hän voi hyväksyä muuta tapaa olla kuin oma ulkonäkönsä.
En ole koskaan arvostellut hänen ulkonäköään, minusta kavereita ei valita sen perusteella.
Minä en vain tunnu kelpaavan hänelle omana itsenäni. Esimerkiksi baariin lähtö hänen kanssaan tuntuu ahdistavalta, välillä tulee sellainen olo kuin tämä ihminen haluaisi pukea minua kuin nukkea. Niinkuin minun ulkonäköni pitäisi olla samanlainen tai juuri sellainen kuin hän haluaa.

Hän heittelee pisteliäitä tai hyvinkin suoria kommentteja vaatevalinnoistani tai kommentoi todella tökerösti jotain mitä minulla on tai vaikkapa tekemiäni valintoja. Hän myös aina tuntuu löytävän vikaa kaikesta mitä näkee vaikka minun kodissani. Ja tämän päälle hän on alkanut hyvinkin määräileväksi.

Usein tapaamiset tämän ihmisen kanssa ovat sellaista kehuskelua hänen osaltaan. Ts.saan nähdä kaikki hänen ostamansa uudet asiat ja kuulla keihin kaikkiin hän on tutustunut. Kaikkea leimaa sellainen kehuskelu.

Olen tähän mennessä hyväksynyt hänet sellaisena kuin on mutta nyt alkaa keittää yli. Ennen jokaista tapaamista ja tapaaminen jälkeen on jotenkin paha olo.

Miksi toinen käyttäytyy näin?
Onko tämä ihminen edes ystävä vai jotain ihan muuta?
Välillä mietin että olenko vain liian herkkä arvostelulle mutta luulen että hän loukkaantuisi pahasti jos alkaisin arvostella samanlailla takaisin.

2

462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -

      Jos hänen sanomisensa tuntuvat pahalta, huomauta häntä siitä. Kuulostaa siltä että olet katsonut hänet toimintaansa hiljaa jo jonkin aikaa. Älä aseta itseäsi kynnysmatoksi moiselle ihmiselle, hän saattaa saada jotain kieroa nautintoa tylyttämisestäsi.

      Suorasukaisemmin analysoituna sanoisin kuitenkin että "ystäväsi" on vitun paska tyyppi eikä ansaitse seuraasi. Laita luu kurkkuun ja arvostele hänet maan rakoon ja sen jälkeen etsit uuden ystävän.

      • neuvo...

        Ihan kuin siskoni Yöks..onneksi huomasin ajoissa ottaa välimatkaa häneen, Samoin minulle tuli paha olo tapaaamisten jälkeen.
        Harvenna tapaamisia ja jos mahdollista jätä tämä ystäväsi.
        Hänessä on narsistisia piirteitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      396
      2072
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1909
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      247
      1394
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      81
      1041
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      928
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      808
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      769
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      73
      745
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      724
    Aihe