Ufoilmiöstä

"Yliluonnolliset uskomukset ovat paluuta pikkulapsuuden maailmankäsitykseen,
jossa menevät vielä iloisesti sekaisin elottomat, elolliset ja psyykkiset ilmiöt."
On yleistä että ufoihin uskovat ovat jääneet tietyllä tasolla lapsen asteelle. Laajoissa tutkimuksissa on myös selvinnyt että yliluonnollisiin ilmiöihin uskovat ovat tiedoiltaan muuta kansanosaa selvästi heikommassa asemassa. Luullaan esimerkiksi että planeetta Venus on avaruusalus tai että on ihan normaalia matkustaa valoa nopeammin. Myös skitsofrenian kaltaiset sairaudet ovat yksi syy ufoilmiölle.
10137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jep, näin on.

Äänestä

Yritä edes ajatella. Totta on, että yliluonnolliseen uskovat ovat tutkitusti keskimäärin matalammalla IQ-luvulla varustettuja, mutta se on selvinnyt, kun on tutkittu erilaisia uskonnollisia ryhmiä esim. kristityt fanaatikot ja myös viharyhmiä, mm. rasistit, heillä on keskimäärin matalampi älykkyysosamäärä.

http://digitaljournal.com/article/98326#ixzz1psNPIxCR

Se taas on ymmärtämättömyyttä ja melkoista tietämättömyyttä, että Ufotutkimus sekoitetaan taikauskoon tai yliluonnollisuuteen. Ufoista kiinnostuneet ovat uteliaita ottamaan asiasta selkoa, miljardeilla muilla planeetoilla voi todellakin olla elämää, mihin myös suuri osa tiedemiehiä uskoo. Arvaanpa että ufoilijat jopa tietävät enemmän tähtitieteestä ja fysiikasta kuin asiasta vähemmän kiinnostuneet lajitoverinsa.

Äänestä
  • Tosin joku pissishippiporukka Yhdysvalloissa alkoi sekoilla ja sekottaa ufoiluun New Agea ja muuta rajatietokamaa jo aikaa sitten, lopulta se levisi myös tänne, jopa salaliittoteorioihin, sellaiseen sekameteliin uskovien älykkyys voi olla hiukan samoin kuin kuin muiden uskovien kohdalla...

    Äänestä

  • Noinhan se kirjoitti:

    Tosin joku pissishippiporukka Yhdysvalloissa alkoi sekoilla ja sekottaa ufoiluun New Agea ja muuta rajatietokamaa jo aikaa sitten, lopulta se levisi myös tänne, jopa salaliittoteorioihin, sellaiseen sekameteliin uskovien älykkyys voi olla hiukan samoin kuin kuin muiden uskovien kohdalla...

    ja USA:sta tuli hieman myöhemmin Saksan "kolmannen valtakunnan" ufohuuhaata kotisivuilta ja lopulta myös huuhaa videoita.

    Jotkut saarnaajat mitä lie menestys tai korvausteologeja sekoilivat kohta myös omissa kirjoissaan aiheen kanssa, tuomiten sen pelkeleen demoneiksi. Monet halusivat omia aiheen ja sanoa siitä mielipiteensä, olivat kiinnostuneita siitä. Alkuperäinen uteliaisuus hukkui markkinamoskan alle.

    Tuli uusia kirjoittajia, jotka yhdistelivat näitä kaikkia miten sattuu, homma meni melkein pelkäksi hihhuloinniksi ja huuhaaksi raelilaisineen ja galaktisine liittoineen, mayakalentereineen, aiheeseen sekoitettiin jopa täysin älyvapaata astrologiaa.

    Ei ihme, että homma alkoi vaikuttaa ulkopuolisista totaalisen pimeältä. Oli hyvä homma, mutta tyhmät ihmiset pilasivat senkin, suurelta osin bisnesmielessä.

    Äänestä

  • Menehän katsomaa SUT:n keskustelupalstaa. Siellä tehdään uutta fysiikkaa niin, että heikkopäistä hirvittää, vaikka vanhastakaan ei tajuta edes alkeita. Ei ainakaan sen porukan ulosanti viittaa älykkyyteen paria poikkeusta lukuunottamatta.

    Äänestä

  • ökjbjhbhbujh kirjoitti:

    Menehän katsomaa SUT:n keskustelupalstaa. Siellä tehdään uutta fysiikkaa niin, että heikkopäistä hirvittää, vaikka vanhastakaan ei tajuta edes alkeita. Ei ainakaan sen porukan ulosanti viittaa älykkyyteen paria poikkeusta lukuunottamatta.

    sieltä tällaisen.

    > Hömppäveikot kiukuttelevat kun kanavointeja ja salaliittoja on uskallettu kyseenalaistaa.

    > Ne ovat nuo "kosmisen rakkauden" lähettiläät paradoksaalisesti "totuudessaan" niin pikkusieluista poppoota etteivät siedä vastakkaisia mielipiteitä.

    http://www.suomenufotutkijat.fi/sutforum2/viewtopic.php?f=3&t=4568&sid=ea7a4f27238ad3da857a4e9e9eb5f6af

    Äänestä

Useimmat ihmiset (minä ainakin) luultavasti ajattelevat että:

1) on mahdollista nähdä taivaalla/ilmassa jotain mitä itse ei tunnista
2) on mahdollista, jopa todennäköistä että muualla universumissa on elämää

Mutta kanava-keijoilu kyllä jo menee yli ymmärryksen, tai haisee.

Äänestä

Katselin 31.3 illalla tähtitaivaalle ja huomasin n. tähden kokoisen pisteen, jonka nopeus oli 2-3 kertaa lentokoneen (joka lentää 10 kilometrissä) nopeuden, lentävän etelä-pohjois suuntaan. Pilven taakse mentyään ja siellä oltuaan n. 2-3 sekuntia se tuli ulos 90 asteen kulmassa ja suunta oli itään. Hetken kuluttua kaveriksi liittyi toinen samanlainen ja tämä ensimmäinen himmeni nopeasti. Kaveriksi tullut jatkoi pohjois-koilliseen.

Ulkona oli selkeä tähtitaivas!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Teuvo Jynkkä kirjoitti:

"Yliluonnolliset uskomukset ovat paluuta pikkulapsuuden maailmankäsitykseen,
jossa menevät vielä iloisesti sekaisin elottomat, elolliset ja psyykkiset ilmiöt."
On yleistä että ufoihin uskovat ovat jääneet tietyllä tasolla lapsen asteelle. Laajoissa tutkimuksissa on myös selvinnyt että yliluonnollisiin ilmiöihin uskovat ovat tiedoiltaan muuta kansanosaa selvästi heikommassa asemassa. Luullaan esimerkiksi että planeetta Venus on avaruusalus tai että on ihan normaalia matkustaa valoa nopeammin. Myös skitsofrenian kaltaiset sairaudet ovat yksi syy ufoilmiölle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu